
Powitaliśmy „Dar Młodzieży”, czekamy na jego następcę
W asyście okrętów Marynarki Wojennej, statków i jachtów, po ponad 300 dniach wokółziemskiej żeglugi, w czwartek 28 marca do Gdyni powrócił żaglowiec „Dar Młodzieży”. Podczas powitania minister Marek Gróbarczyk ogłosił projekt budowy jego następcy!
Ponad 10 miesięcy przygody, 33 000 przepłyniętych mil morskich, 23 odwiedzone porty i blisko tysiąc załogantów – takie są najważniejsze liczby wokółziemskiej wyprawy „Daru Młodzieży”. Rejs Niepodległości, zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademię Morską w Gdyni i Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl, został przeprowadzony w celu uczczenia setnej rocznicy powrotu Polski na mapę świata.
– Rejs Niepodległości to wydarzenie niezwykłe, unikatowe i największe w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówił Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Głównym bohaterem tego wydarzenia był i jest „Dar Młodzieży” – nasz statek szkolny, którego Uniwersytet Morski jest armatorem. To ogromne wydarzenie w sensie logistycznym, technicznym i finansowym. Uniwersytet Morski był odpowiedzialny za szkolenie młodzieży, za stan i utrzymanie stanu technicznego statku, za zaopatrzenie i kompetentną załogę.
Na pokładzie „Daru Młodzieży”, żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni znaleźli się nie tylko studenci tej uczelni, ale również Akademii Morskiej w Szczecinie oraz uczniowie szkół morskich. Załogę uzupełniło 400 laureatów konkursu zorganizowanego m.in. przez MGMiŻŚ i Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. Punktem kulminacyjnym rejsu był udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, podczas których załogę polskiego żaglowca przyjął papież Franciszek.
– Ten rejs miał na celu uczczenie historii Polski i przypomnienia się światu, jaką ważną rolę pełnimy – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – To wielkie wydarzenie, bo blisko 1000 osób brało udział w rejsie, odwiedziliśmy 23 porty, a to wiąże się z ogromną liczbą spotkań, które odbyły się na polskiej ziemi w tych portach, z osobami niezwykle istotnymi, niejednokrotnie głowami państw.
Do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę nawiązał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i pełnomocnik Rządu ds. obchodów stulecia Niepodległej.
– Rejs dookoła świata naszego flagowego żaglowca „Dar Młodzieży” był jedną z piękniejszych wizytówek naszych obchodów w świecie – zauważył Jarosław Sellin. – Wydarzeń było bardzo wiele, ale za serce najbardziej chwytało właśnie to – ten ponad trzystudniowy rejs i zawinięcie do wielu portów świata.
W czwartek 28 marca żaglowiec nareszcie dotarł do Gdyni. W ostatnich milach rejsu na Zatoce Gdańskiej towarzyszyła mu parada okrętów, statków i jachtów, w której wzięły udział m.in. ORP „Piorun” i ORP „Grom”, „Horyzont”, „Planeta”, „Zodiak”, „Legia”, „Zawisza Czarny” i „Baltic Beauty”. O godzinie 11 „Dar Młodzieży” zacumował przy Molu Południowym i rozpoczęło się powitanie.
Uroczystość, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych oraz tysiące mieszkańców Trójmiasta, była okazją nie tylko do odebrania meldunku od komendanta „Daru Młodzieży” Rafała Szymańskiego, ale też do przedstawienia nowego, morskiego projektu.
– W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program – budowy nowego żaglowca, który zastąpi „Dar Młodzieży” – powiedział minister Marek Gróbarczyk. – I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli.
Szczegóły projektu nie zostały jeszcze przybliżone.
Rejs Niepodległości to żeglarska wyprawa przez świat zorganizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zostało podzielone na 12 etapów. Łącznie w całym rejsie wzięło udział blisko 1000 młodych osób z całego kraju. „Dar Młodzieży” odwiedził 23 porty (m.in. Kopenhagę, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakartę, Singapur, Osakę, Los Angeles i Londyn). Rejs zakończył się 28 marca 2019 roku.
„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata, której armatorem jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Banderę podniesiono na nim w 4 lipca 1982 roku. W latach 1987-1988 po raz pierwszy opłynął świat.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ