< Powrót
16
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Facebook Joanny Pajkowskiej
Pajkowska
Joanna Pajkowska chwilę po zejściu na ląd w Plymouth.

Powitanie Joanny Pajkowskiej w Pucku

Joanna Pajkowska wraca do Polski! Jej oficjalne powitanie po zakończeniu rejsu wokół ziemi solo non stop nastąpi w Pucku 18 maja w samo południe.

Uroczystość rozpocznie się, kiedy do portu rybackiego wpłynie jacht „Czarny Diament” z żeglarką na pokładzie. Podczas wchodzenia jednostki do puckiego portu, towarzyszyć jej będzie jacht „Allie” należący do Jachtklubu Morskiego Roda Gdynia. Po zejściu na ląd Joanna Pajkowska przejdzie z asystą honorową na przygotowaną z tej okazji scenę. Tam burmistrz Pucka, Hanna Pruchniewska, powita polską samotniczkę i wręczy jej symboliczny klucz do miasta. Joanna Pajkowska otrzyma też honorowy tytuł Kapra Puckiego.

W powitaniu weźmie również udział prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes PZŻ ds. morskich, Bogusław Witkowski. Wręczy on żeglarce medal 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

W samotny rejs wokółziemski bez zawijania do portów Joanna Pajkowska wypłynęła na jachcie „Fanfan” 23 września 2018 roku z Plymouth. Jednak jej pożegnanie z Polską w drodze dookoła świata miało miejsce w Gdyni 5 września, podczas zakończenia Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości uczestniczyli wówczas członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, przedstawiciele władz Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Rejs wokół trzech przylądków zakończył się w Plymouth 28 kwietnia 2019 roku. Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która dokonała tego wyczynu i czwartym polskim żeglarzem w historii, który ma za sobą taki rejs.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ