< Powrót
24
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Pomnik Polski Morskiej

Na Skwerze Kościuszki powstaje Pomnik Polski Morskiej

W Gdyni rozpoczęły się prace przy budowie Pomnika Polski Morskiej. Monument zostanie odsłonięty 24 czerwca, podczas Święta Morza i święta Marynarki Wojennej.

Inicjatywa zbudowania pomnika, który upamiętniałby związki Polski z morzem, wyszła w 2015 roku od Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Do poparcia pomysłu udało im się namówić ponad sto stowarzyszeń i instytucji morskich z całego kraju. Ideę poparły także władze Gdyni, które znalazły pieniądze na ten cel.

W marcu ubiegłego roku udało się rozstrzygnąć konkurs architektoniczny, w którym zwyciężył projekt z pracowni prof. Andrzeja Gettera. Nowy pomnik stanie w centralnym punkcie Skweru Kościuszki, w miejscu, w którym do tej pory znajdowała się Płyta Marynarza Polskiego.

Pomnik Polski Morskiej

Ilustracja: Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna Andrzeja Gettera

 

Zmiany czekają również otoczenie Pomnika Polski Morskiej. Część Skweru zyska nowe oświetlenie, posadzone zostaną cisy, zieleń będzie dodatkowo nawadniana, a betonową kostkę zastąpi nowa nawierzchnia, częściowo kamienna.

Na chwilę obecną rozebrany został postument, na którym spoczywała Płyta Marynarza Polskiego (docelowo zostanie wkomponowana w nowy projekt), a niedługo rozpocznie się wylewanie fundamentów pod nowy pomnik.

Pomnik Polski Morskiej zostanie odsłonięty w niedzielę 24 czerwca – w Święto Morza i święto Marynarki Wojennej. Pozostała część prac nad zagospodarowaniem terenu powinna zakończyć się jesienią.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ