< Powrót
2
marca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Paweł Jóźwiak/NMM
zabytkowe statki
W publikacji znajdziemy m.in. informacje o renowacji „Daru Pomorza” w 2019 r.

Poznajcie świat zabytkowych statków

„Dar Pomorza”, ORP „Błyskawica” i „Sołdek” są znane każdemu miłośnikowi morza. Historycznych jednostek jest w Polsce znacznie więcej, a informacje o nich znaleźć można w książce „Zabytkowe statki w Polsce”.

Drugiego wydania doczekała się jedna z najważniejszych publikacji dotyczących historycznych jednostek pływających. „Zabytkowe statki w Polsce”, autorstwa Roberta Domżała, doświadczonego muzealnika, a obecnie dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ukazały się po raz pierwszy w 2017 roku. Z końcem 2020 roku pojawiło się na rynku wydanie uaktualnione m.in. o ostatnie działania remontowe na „Sołdku” i „Darze Pomorza” oraz o współpracę w międzynarodowych programach z innymi krajami basenu Morza Bałtyckiego na rzecz ochrony dziedzictwa morskiego.

zabytkowe statkiKsiążka „Zabytkowe statki w Polsce” dzieli się na dwie główne części. W pierwszej omówione zostało powstanie i funkcjonowanie w Narodowym Muzeum Morskim internetowej bazy danych, z informacjami o historycznych jednostkach. Robert Domżał opisał także muzea morskie w Polsce i na świecie oraz ich działalność w ramach np. Stowarzyszenia Europejskiego Dziedzictwa Morskiego lub „Sieci współpracy muzeów morskich rejonu Morza Bałtyckiego”. Muzealnik przybliżył także zabytkowe statki w Polsce i na świecie oraz formy ich ochrony i ekspozycji – na przykład innowacyjny suchy dok otwarty dla zwiedzających, w którym ustawiony jest słynny kiper herbaciany „Cutty Sark”. Nie zabrakło też zasygnalizowania problemów pojawiających się podczas przekształcania statku w muzeum.

Drugą częścią publikacji jest katalog historycznych statków. Zebrano tam 28 jednostek, morskich i śródlądowych, znajdujących się w Polsce. Są zabytki znajdujące się pod opieką muzeów, jak ścigacz ORP „Batory”, „Dar Pomorza”, „Sołdek” i ORP „Błyskawica”, jak i mniej znane, a często wciąż użytkowane. Wśród nich np. zbudowany w 1906 roku i stacjonujący we Władysławowie holownik „Franuś”. A także zwodowany w 1926 roku statek pasażerki „Elwinga”, który pływa w rejsach turystycznych po Zalewie Wiślanym. W katalogu Robert Domżał umieścił podstawowe dane o jednostkach oraz omówił pokrótce ich historię.

„Zabytkowe statki w Polsce” są świetnym źródłem informacji dla wszystkich miłośników historii morskiej i rzecznej. A ponieważ baza danych jest wciąż rozwijana, niewykluczone, że za kilka lat zobaczymy trzecie wydanie tej książki, w której znajdzie się jeszcze więcej pływających zabytków. Publikację można kupić w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego i w sklepie internetowym tej instytucji.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ