< Powrót
10
października 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Patrik Pollak, SVK1 Media
Poznajmy mistrzów Pomorza Aleksandra Wasiewicz
Aleksandra Wasiewicz

Poznajmy bliżej tegorocznych mistrzów Pomorza: Aleksandra Wasiewicz

Gdy okres regatowy w kraju powoli dobiega końca, przybliżamy sylwetki bohaterów końcówki sezonu. O swoich żeglarskich początkach i planach opowiadają nam tegoroczni mistrzowie Pomorza w różnych klasach.

Kolejną bohaterką naszego cyklu jest zaledwie czternastoletnia, ale już bardzo utytułowana, zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot, Aleksandra Wasiewicz. We wrześniu, do swojej kolekcji, Ola dołożyła tytuł mistrzyni Pomorza 2019 w klasie Bic Techno 293 7,8 m², wygrywając wszystkie wyścigi w tych regatach.

Jak to się stało że, zaczęłaś trenować żeglarstwo?

Od małego uprawiałam wiele różnych dyscyplin sportowych i mama zaproponowała, żebym spróbowała też windsurfingu. Jak miałam 8 lat, zapisała mnie do Sopockiego Klubu Żeglarskiego i tak już zostało. Pływam do dziś.

Czyli nie zaczynałaś jak większość żeglarzy od klasy Optimist?

Nie. Od razu pływałam na desce. Najpierw były to deski dla początkujących, a później Bic Techno 293.

Jak wyglądały Twoje żeglarskie początki?

Myślę, że podobnie jak u innych. Najpierw bardzo mi się podobało ale po pewnym czasie przestało. Było zimno, mokro, i bałam się wody. Mama jednak nakłoniła mnie, żebym jeszcze popróbowała no i opłaciło się. Z czasem naprawdę pokochałam windsurfing.

Pamiętasz swój pierwszy sukces?

Takie pierwsze pozytywne wspomnienie związane z rywalizacją mam z klubowych regat treningowych. Byłam wtedy w najmłodszej grupie. Startowaliśmy ze starszymi zawodnikami, którzy mieli większe żagle. Pamiętam, że byłam wtedy 18 na 20 zawodników. Strasznie się wtedy cieszyłam, bo były to moje pierwsze regaty i nie byłam ostatnia.

Za co lubisz żeglarstwo?

Za wolność jaką odczuwam na wodzie i za prędkość gdy mocno wieje i można płynąc w ślizgu.

Który z Twoich wyników uważasz za najcenniejszy?

Wicemistrzostwo Europy w zeszłym roku, bo zrealizowałam tam swoje założenia. We wcześniejszych mistrzostwach świata celowałam w pierwszą piątkę i udało się – byłam czwarta. Na mistrzostwa Europy miałam podobne cele wynikowe ale wiedziałam już, że medal też jest w moim zasięgu. Myślałam, że mam szanse na srebro lub brąz bo na złoto nie byłam jeszcze gotowa. I znów się udało – zdobyłam srebro. Drugim moim największym sukcesem jest wygrana w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2018 roku. To z kolei było pozytywne zaskoczenie, bo po raz pierwszy wtedy pływałam na żaglu 7,8 m². Przez całe regaty jednak nie było wiatru i tylko jednego dnia przy słabiutkich podmuchach rozegrano 3 wyścigi, w których naprawdę dobrze mi poszło.

W tym roku w mistrzostwach Europy w Izraelu zajęłaś 8 miejsce ale już w starszej kategorii i na większym żaglu. Twój wiek pozwalał Ci jednak na start w kategorii U15, skąd decyzja, żeby rywalizować już ze starszymi?

W młodszej kategorii musiałabym startować na żaglu 6,8 m². W tym sezonie jest on dla mnie już za mały. Mam trochę więcej siły i 7,8 bardziej pasuje do moich warunków. Pod koniec sierpnia w mistrzostwach Polski juniorów wystartowałam na klasie RS:X (8,5 m²) i też dałam radę. Było fajnie tylko trochę bolały mnie plecy bo to jednak dużo większy żagiel.

Czy to znaczy, że przesiadasz się już na stałe na RS:X?

W przyszłym sezonie chciałabym jeszcze wystartować w mistrzostwach Europy i świata na Techno. W międzyczasie jednak będę już trenować na klasie RS:X.

Znajdujesz czas na jakieś inne pasje poza żeglarstwem?

Chodzę do 8 klasy w Sopockiej Autonomicznej Szkole Podstawowej. W klubie mam 4 treningi w tygodniu. Ciężko jest znaleźć czas na coś jeszcze ale w wolnych chwilach lubię pojeździć na deskorolce.

Jakie są Twoje najbliższe żeglarskie plany?

W tym tygodniu jadę na zgrupowanie do Kadyksu w Hiszpanii, a pod koniec października wystartuję tam w mistrzostwach świata.

Co chciałabyś osiągnąć w żeglarstwie?

Od zawsze chciałam pojechać na igrzyska olimpijskie. Wygrać je, to jest taki sukces, że ciężko mi to sobie wyobrazić ale bardzo bym chciała.

Najbliższa okazja do kibicowania Oli już od 26 października. Tym razem nasza mistrzyni Pomorza powalczy o mistrzostwo świata. Zmagania będzie można śledzić na stronie regat.

Aleksandra Wasiewicz jest zawodniczką Kadry Narodowej Juniorów. Najważniejsze wyniki reprezentantki Sopockiego Klubu Żeglarskiego to:

2 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów 2019 w klasie RS:X

8 miejsce w Mistrzostwach Europy 2019 w klasie Bic Techno 293 7,8; U17

2 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2019 w klasie Bic Techno 293 7,8

1 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2018 w klasie Bic Techno 293 7,8

1 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików 2018 w klasie Bic Techno 293 6,8

2 miejsce w Mistrzostwach Europy 2018 w klasie Bic Techno 293 6,8; U15

4 miejsce w Mistrzostwach Świata 2018 w klasie Bic Techno 293 6,8; U15

2 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików 2016 Bic Techno 293 4.0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ