< Powrót
13
grudnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Piotr Myszkowski
poznajmy mistrza Pomorza Leonard Domachowski
Leonard Domachowski

Poznajmy bliżej tegorocznych mistrzów Pomorza: Leonard Domachowski

Na chłodne dni, jak co tydzień, mamy lekturę w postaci wywiadu z kolejnym mistrzem Pomorza. Najlepsi zawodnicy województwa pomorskiego w różnych klasach opowiadają nam o swoich żeglarskich życiorysach.

Dzisiaj poznamy bliżej Leonarda Domachowskiego – zwycięzcę Mistrzostw Pomorza w klasie Bic Techno 293 na żaglu 5,8 m². Leon jest reprezentantem Sopockiego Klubu Żeglarskiego.

Jak i kiedy rozpoczęła się twoja przygoda z żeglarstwem?

Podczas wakacji pomiędzy trzecią, a czwarta klasą szkoły podstawowej rodzice zapisali mnie na tygodniowe półkolonie żeglarskie, gdzie pływałem na Optimiście ale to był w zasadzie taki epizod, po którym nie miałem chęci kontynuowania tej przygody. Gdy już chodziłem do szkoły (w IV klasie), moja nauczycielka Elżbieta Jankowska – Pietras przekazała nam informację o programie Energa Sailing w windsurfingu, no i zapisałem się.

I jak wyglądały twoje żeglarskie początki?

Najpierw to były głównie zabawy. Dopiero po jakimś czasie zeszliśmy na wodę. Na początku pływaliśmy bez żagli, a dopiero później z żaglami, ale bardzo małymi. Jako jeden z dziesięciu uczestników, zakwalifikowałem się na dziesięciodniowe półkolonie. Coraz bardziej zaczynało mi się to wszystko podobać ale finałem programu Energa Sailing były regaty. Zająłem w nich miejsce poniżej swoich oczekiwań. Byłem czwarty i to mnie trochę zniechęciło. Moja mama nie dała mi jednak szansy na opłakiwanie tego wyniku, bo zapisała mnie od razu do klubu. Moim macierzystym klubem, w którego barwach żegluję do dziś, jest SKŻ Ergo Hestia Sopot. Chociaż ta pierwsza sekcja nazywała się UKS Hals Sopot. Moim pierwszym klubowym trenerem był Michał Pietrosiuk. Później przez dwa lata trenowała mnie Natalia Kalinowska, a teraz, już po zakończonym sezonie, przeszedłem do trenera Jana Sulińskiego.

Czy pamiętasz swój pierwszy sukces?

To było 4 miejsce, które zdobyłem na początku tego sezonu w Pucharze Krynicy Morskiej 2019. To był duży przeskok. W zeszłym roku na regatach ogólnopolskich zajmowałem miejsca bliżej końca niż początku. Tutaj nagle pierwsze regaty w sezonie i prawie podium. Byłem zaskoczony ale i szczęśliwy.

A jaki jest Twój największy dotychczasowy sukces żeglarski?

Wygrana w Pucharze Gdańska 2019, czyli w tegorocznych Mistrzostwach Pomorza. Jak dla mnie wiało tam naprawdę mocno, a mimo to udało mi się wygrać z zawodnikami, z którymi dotychczas przegrywałem.

Za co lubisz żeglarstwo?

Lubię atmosferę jaka panuje między zawodnikami. Na wodzie się ścigamy, rywalizujemy ze sobą, a na brzegu jest zabawa. Odkąd trenuję żeglarstwo, zawsze moje urodziny wypadają podczas jakiegoś zgrupowania czy regat. Przeważnie ląduję w wodzie, wrzucony przez kolegów albo dostaję tort niespodziankę. To są fajne momenty.

Jakie są twoje najbliższe plany żeglarskie?

Teraz jesienią i zimą, mamy w klubie 4 treningi ogólnorozwojowe w tygodniu. W styczniu jedziemy na  zgrupowanie do Kadyksu w Hiszpanii pływać na Bic Techno. Mam nadzieję, że zima dopisze i będę mógł spróbować swoich sił w windsurfingu lodowym, bo w lutym mamy zaplanowane mistrzostwa świata w Estonii.

Jakie masz plany i cele na przyszły sezon żeglarski?

Przesiadam się już na żagiel 6,8 m². Będę trenował też na 7,8 ale w większości regat wystartuję na 6,8. Moją główną imprezą będą mistrzostwa Polski, na których chciałbym się zbliżyć do podium. Ważne też będą mistrzostwa świata. Tam postaram się zawalczyć o złotą grupę. Moim celem jest też wyeliminowanie błędów, które popełniałem w tym sezonie.

Co myślisz o zmianie klasy olimpijskiej z RS:X na iFoil?

Podoba mi się to latanie na foilach ale mogę to stwierdzić tylko jako obserwator. Ciężko mi jest porównać te obie klasy, bo na żadnej nie miałem okazji pływać. Trener zapowiedział nam, że w przyszłym sezonie będziemy próbować.

Jaki masz pomysł na swoją karierę sportową?

Po Techno chciałbym się ukierunkować na foila albo na wave. Niekoniecznie wiążę przyszłość z żeglarstwem olimpijskim ale lubię się ścigać więc to się okaże.

Jak godzisz treningi z obowiązkami szkolnymi?

Chodzę do 8 klasy w Szkole Podstawowej nr 76 w Gdańsku. Bywa ciężko bo czasem trzeba do nocy siedzieć nad lekcjami. Chciałbym się dostać do dobrego liceum do klasy o profilu matematyczno-informatycznym. Mam nadzieje, że w przyszłości zostanę surfującym informatykiem, więc staram się wszystko pogodzić.

Masz jeszcze czas na inne zainteresowania?

Lubię układać kostki Rubika. Mam ich ponad 25 o różnych kształtach. Traktuję to typowo rekreacyjnie, chociaż  w styczniu przymierzę się do pierwszych zawodów w układaniu kostki w Gdańsku. Mój obecny rekord to 18 sekund! Do zawodów chciałbym zejść do 10 sekund.

Najważniejsze wyniki żeglarskie Leona:

2 miejsce – Regaty o Trójząb Neptuna 2019, Gdańsk

1 miejsce – Puchar Gdańska, Mistrzostwa Pomorza 2019

1 miejsce – Regaty Zakończenia Sezonu w SKŻ Sopot 2019

PODZIEL SIĘ OPINIĄ