mat. prasowe, Natalia Majcher
Grzegorz Mańkucki
Mistrzostwa Pomorza Techno

Puchar Gdańska – Mistrzostwa Pomorza w klasie Techno za nami

W dniach 14-15 września na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się Regaty o Puchar Gdańska oraz Mistrzostwa Pomorza 2019 w Klasie Techno.

Tym razem zawodnicy mogli sprawdzić się w warunkach ślizgowych. Pierwszego dnia wiało z prędkością 7-10 m/s, a drugiego 10-12 m/s. Dla starszych zawodników, pływających na żaglach o powierzchni 6,8 i 7,8 m², rozegrano 6 wyścigów, a dla młodszych, na żaglach 4,0 i 5,8 m², 7 biegów.

W regatach wzięło udział 82 zawodników. Bardzo dobrze zaprezentowała się Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która wygrała wszystkie wyścigi w TEC 7,8. Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wygrał 4 z 6 wyścigów co dało mu zwycięstwo wśród chłopców. W kategorii 6,8 zwyciężył Igor Lewiński z GKŻ Gdańsk. W dziewczętach rywalizację zdominowała Linda Falkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która także wygrała wszystkie wyścigi. W kategorii 5,8 zwyciężyła, debiutująca na tej powierzchni żagla, Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz). Wśród chłopców wygrał Leonard Domachowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). W najmłodszej kategorii TEC 4,0 zwyciężyła Gabrysia Rudyk (UJKS Szturwał Kalisz), nie dając szans rywalkom. Z chłopców najlepszy okazał się Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin).

– Warunki sprawiły sporo problemów zawodnikom z mniejszymi umiejętnościami jazdy w ślizgu – relacjonował Grzegorz Mańkucki, Prezes GKŻ Gdańsk. – Były bardzo duże różnice w czasie przepływania przez metę i sporo zawodników nie mieściło się w czasie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości w walce w tych trudnych warunkach na wodzie. Dziękujemy bardzo także naszym partnerom za pomoc w organizacji regat: Biuru Prezydenta ds. Sportu w Gdańsku, Narodowemu Centrum Żeglarstwa, INVESTA, Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu, Pomorskiej Federacji Sportu, firmom Ziaja i SUEZ.

Wyniki

Strona regat

Organizatorem Mistrzostw Pomorza w klasie Techno był Gdański Klub Żeglarski, a regaty były dofinansowane przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.