< Powrót
8
listopada 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
m.martius/cadet2018.com
Marcin Jarczewski
Julia Czapiewska i Marcin Jarczewski

Poznajmy bliżej tegorocznych mistrzów Pomorza: Marcin Jarczewski

Jesienią, gdy sezon regatowy dobiegł końca przybliżamy sylwetki zwycięzców tegorocznych Mistrzostw Pomorza w różnych klasach. Pytamy o ich żeglarskie początki i plany, a także za co lubią żeglarstwo.

Naszym kolejnym bohaterem jest Marcin Jarczewski, który w załodze z Julią Czapiewską wygrał Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w klasie Cadet. Załoga reprezentuje Żeglarski Uczniowski Klub Sportowy Stężyca . Na co dzień Marcin chodzi do drugiej klasy w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.

Jak i kiedy zaczęła się twoja przygoda z żeglarstwem?

Jak miałem 6 lat to tata zaprowadził mnie do klubu żeglarskiego, żebym spróbował. Spodobało mi się i zostałem żeglarzem.

Jak wyglądały twoje żeglarskie początki?

Zacząłem od klasy Optimist, a moim pierwszym trenerem był Marek Sudziński. Pamiętam, że na początku pływaliśmy na pagajach wzdłuż pomostu. Naprawdę fajnie zrobiło się gdy mogliśmy założyć żagle. Przede wszystkim było szybciej.

Jak dalej potoczyła się twoja żeglarska kariera?

Do 2015 roku żeglowałem na Optimiście. Moimi trenerami byli wtedy Jacek Hatt i Iwona Gileta. W sezonie 2015 pływałem już w grupie A. Jesienią tego samego roku przesiadłem się na Cadeta. Od razu pływałem na sterze bo byłem za duży na załogę. Wtedy trenowali mnie Maciej Szaryński i Krzysztof Ligowski. Moim pierwszym klubem był MKS Dwójka Warszawa. W jego barwach żeglowałem do 2017 roku. Później razem z moim trenerem Maciejem Szaryńskim przeniosłem się do ŻUKS Stężyca.

Pamiętasz swój pierwszy sukces?

Pamiętam, że to było drugie miejsce w kategorii do lat 9 na regatach NIVEA Błękitne Żagle w Giżycku w 2011 roku.

A jaki jest twój największy sukces żeglarski?

7 miejsce w Mistrzostwach Świata w klasie Cadet w 2018 roku. To jest dla mnie cenny wynik bo sam sobie udowodniłem, że mogę coś takiego osiągnąć. Przed regatami chciałem być w pierwszej piętnastce i udało się.

Za co lubisz żeglarstwo?

Za to, że nie ma w nim schematów i ograniczeń. Można płynąć po takim torze jaki się samemu wybierze. Lubię tę wolność. Czasem popełnia się błędy ale nauka na nich jest też bardzo cenna. Żeglarstwo uczy wyciągania wniosków i ponoszenia konsekwencji swoich działań. Plusem jest też bliski kontakt z naturą.

Czy masz żeglarskiego idola?

Jest nim Nowozelandczyk Peter Burling, złoty medalista olimpijski w kasie 49’er z 2016 roku. Ma bardzo interesujący sportowy życiorys. Przez wiele lat wygrywał wszystkie regaty, w których startował, łącznie z Pucharem Ameryki. Imponują mi jego osiągnięcia.

Jak widzisz swoją przyszłość w żeglarstwie?

Na Cadecie nie mogę dalej żeglować, bo już mi na to wiek nie pozwala. Na razie mam przerwę. Szczerze mówiąc to nie wiem czy jeszcze wrócę do ścigania. Dostałem propozycję, żeby spróbować na katamaranie Hobie Cat ale na razie to tylko plany. Mieszkam w Warszawie i póki co nie chcę przenosić się do Trójmiasta, gdzie są lepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny. Nie ukrywajmy, że jest to drogi sport, co też nie ułatwia kontynuowania kariery. Żeglarstwo pochłania dużo czasu a są też inne zajęcia, które lubię i chciałbym im poświęcić trochę czasu.

A jak ci wychodziło godzenie nauki z uprawianiem żeglarstwa regatowego?

W gimnazjum było dobrze. Nie miałem większych problemów z pogodzeniem nauki z treningami. W liceum za to zaczęły się kłopoty z nadążaniem. Za zgrupowaniach nie było fizycznej możliwości, żeby nadrabiać zaległości.

Czy masz jakieś marzenie związane z żeglarstwem?

Chciałbym zobaczyć na żywo wyścigi Pucharu Ameryki.

Najważniejsze wyniki Marcina

7 miejsce – Mistrzostwa Świata 2018, Bodstedt, Niemcy (Cadet)
2 miejsce – Mistrzostwa Europy 2016, do lat 15, Tihany, Węgry (Cadet)
1 miejsce – Puchar Europy Centralnej CECC 2018, Ostróda, Polska (Cadet)
1 miejsce – Klasyfikacja generalna Pucharu Polski 2018 w klasie Cadet
2 miejsce – Puchar PZŻ 2018, Krynica Morska, Polska (Cadet)
3 miejsce – Puchar PZŻ 2019, Krynica Morska, Polska (Cadet)
2 miejsce – NIVEA Błękitne Żagle 2011 do lat 9, Giżycko, Polska (Optimist)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ