< Powrót
1
września 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
mat. prasowe PZŻ/Bartosz Modelski
mistrzami Polski juniorów młodszych
Medaliści mistrzostw Polski juniorów młodszych w klasie Laser 4,7.

Poznaliśmy mistrzów Polski juniorów młodszych w klasie Laser 4,7

Oskar Sawicki (Centrum Żeglarskie Szczecin) i Adelina Wietki (MKS Dwójka Warszawa) mistrzami Polski juniorów młodszych w klasie Laser 4,7 (ILCA 4). Regaty rozegrane zostały w dniach 28-31 sierpnia w Pucku.

Ostatni dzień zmagań na Zatoce Puckiej odbywał się bardzo trudnych warunkach. Wiało z prędkością 22 węzłów, w porywach nawet do 28. Nie brakowało awarii, wywrotek i przede wszystkim emocjonującej walki.

W rywalizacji chłopców bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Oskar Sawicki, który wygrał aż 6 z 10 wyścigów. Bardziej zacięta rywalizacja była o pozostałe miejsca na podium. Ostatnie trzy wyścigi to popis Igora Mirowskiego (AZS UW Warszawa), który raz wygrał, dwa razy był drugi i dzięki temu awansował z czwartego na drugie miejsce, zdobywając srebrny medal mistrzostw Polski. Na najniższym stopniu podium uplasował się Jacek Kalinowski (Chojnicki Klub Żeglarski).

– Na początku miałem taktykę, aby rozpoznać akwen i rywali, ale szybko zobaczyłem, że jestem szybki i cisnąłem ile się da – mówi Oskar Sawicki. – Były bardzo trudne i zmienne warunki, więc na każdy wyścig były inne założenia, które ustalałem z trenerem Tadeuszem Kubiakiem. Plan udało się zrealizować, jest złoty, z czego bardzo się cieszę.

Podobnie przebiegała rywalizacja dziewcząt. Adelina Wietki zdobyła złoty medal osiągając dość sporą przewagę nad Janką Dmochowską (MKŻ Arka Gdynia). Ta z kolei przed ostatnim dniem była czwarta i miała dość sporą stratę do rywalek zajmujących medalowe pozycje. Ostatnie trzy wyścigi Dmochowska popłynęła znakomicie, a rywalki zaliczyły wpadki. W efekcie zawodniczka gdyńskiej Arki odrobiła straty i sięgnęła po srebrny medal. Brąz przypadł Aleksandrze Boruckiej (AZS Poznań).

– To nie były łatwe regaty, bo dziewczyny nie odpuszczały i wysoko postawiły poprzeczkę – mówi Adelina Wietki. – To była walka nie tylko z rywalkami, ale też z warunkami na wodzie i z własnymi słabościami. Lubię, gdy mocniej wieje, ale te warunki były bardzo ciężkie, a w zasadzie ekstremalne. Dałam jednak radę i na zakończenie mojej przygody z klasą 4,7 wywalczyłam złoty medal mistrzostw Polski. Teraz przesiadam się na Radiala i mam zamiar wystartować w mistrzostwach Polski w Gdańsku.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ