< Powrót
11
lipca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tobiasz Lech
Podchorążowie z Kuwejtu i Kataru na pokładzie „Iskry".

Poznawanie żeglarskiego rzemiosła na ORP „Iskra”

W poniedziałek 11 lipca podchorążowie z Kuwejtu i Kataru, 25-osobowa grupa studentów Akademii Marynarki Wojennej, rozpoczęli morską przygodę. Punktualnie o godzinie 10 wyszli w rejs na okręcie szkolnym ORP „Iskra”.  Odbędą praktykę marynarską, szkoląc się głównie w zakresie żeglarskiego rzemiosła, poznają organizację życia na okręcie, jego budowę, ożaglowanie i olinowanie. Załogę czeka przebycie ponad 2300 mil morskich.

Studenci zapoznają się m.in. z przepisami okrętowymi, elementami ceremoniału morskiego i etykiety żeglarskiej, organizacją prac pokładowych, czy zasadami BHP, przede wszystkim podczas prac wykonywanych na masztach. Będą wykonywać przypisane czynności podczas alarmów i pełnić wachty morskie, na przykład wachtę sternika, przy trapie, czy wachtę na śródokręciu. Poznają warunki nawigacyjno-hydrograficzne i hydrologiczno-meteorologiczne na akwenach objętych trasą rejsu.

Po zakończeniu praktyki powinni znać Regulamin Służby na Okrętach, teorię żeglowania, a także dokładne rozmieszczenie pomieszczeń i wyposażenie barkentyny „Iskra”. Nie obce już im będą alarmy „do żagli”, „do środków ratunkowych” i „człowiek za burtą” oraz komendy na ster, zakładanie cum, identyfikacja statków, określanie namiarów i kątów kursowych. Będą musieli wykazać się odpornością fizyczną, a co ważniejsze – psychiczną w pracy na morzu.

Kierownikiem praktyki jest kmdr ppor. Mariusz Jankowski, a dowódcą podchorążych kpt. mar. Łukasz Teległów. W ostatnim etapie rejsu (od 5 sierpnia) osobiście uczestniczyć będzie prorektor ds. wojskowych AMW kmdr dr inż. Mariusz Mięsikowski. 
 
Trasa rejsu: Gdynia  – Londyn (postój w porcie 20-23 lipca) – Oslo (30 lipca – 1 sierpnia) – Kopenhaga (5-7 sierpnia) – Gdynia (12 sierpnia o godz. 10).

2 Iskra 2016 07 11 Tobiasz LechORP „Iskra” to okręt szkolny MW RP przeznaczony do szkolenia i praktyk podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Odbywają na nim swoje pierwsze rejsy przyszli oficerowie marynarki wojennej. To barkentyna, która jest kontynuatorem tradycji szkunera gaflowego ORP „Iskra”, pływającego pod polską banderą w latach 1927-1977. W 1989 roku ORP „Iskra” zdobył główną i zarazem najbardziej prestiżową nagrodę regat – Cutty Sark Trophy. W 1990 roku sekretarz generalny ONZ wyróżnił jednostkę Medalem Pokoju. ORP „Iskra opłynęła” świat w latach 1995-1996, żeglując przez wszystkie oceany świata i większość mórz. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0