< Powrót
10
października 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
rdza

Próchno i Rdza 2018 – jubileusz i rekord

X Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza rozpocznie się w czwartek 11 października w Helu. Dzień później, ok. godziny 16, jachty dotrą do Gdyni, gdzie zacumują w basenie żeglarskim przy falochronie wschodnim. Wydarzenie potrwa do niedzieli 14 października.

Poza rejsem z Półwyspu do Gdyni, program zlotu przewiduje imprezę integracyjną dla zlotowiczów, ale i atrakcje dla mieszkańcow Gdyni i turystów. Paradę jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni (w sobotę, w godzinach 12-13) i koncert szantowy w hangarze  Yacht Klub Stal Gdynia (w sobotę o 19). W piątek w godzinach 16-19 i w niedzielę od 17 do 19, wszystkie jednostki będą otwarte dla zwiedzających.

Tegoroczny zlot będzie jubileuszowy – spotkanie jachtów z duszą odbędzie się już po raz dziesiąty – ale i rekordowy, wezmą w nim udział aż 34 jachty. Wśród nich takie kultowe jednostki, jak „Antica” z kpt. Jerzym Wąsowiczem, „Barlovento II”, czy „Legia” z Władysławem Tomczakiem. To właśnie podczas rejsu na tym ostatnim jachcie pułkownik Kukliński pierwszy raz nawiązał kontakt z wywiadem amerykańskim.

Zlot organizowany jest od 2009 roku. Skupia klasyczne jachty, zbudowane z drewna i metalu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Sekstant – szkoła żeglarstwa, która współpracuje medialnie z portalem Żeglarski.info. Partnerami strategicznymi zlotu są Miasto Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Wśród pozostałych partnerów jest Fundacja Helios.

Strona zlotu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ