< Powrót
25
sierpnia 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
YK Północny
Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte

Przed nami 43. regaty o Puchar Obrońców Westerplatte

W dniach 28-29 sierpnia, na wodach Zatoki Gdańskiej, rozstrzygną się 43. regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Impreza odbędzie się pod patronatem Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Muzeum II Wojny Światowej. Organizatorem zawodów jest gdański Yacht Klub Północny.

Rywalizacja w regatach będzie odbywała się w trzech klasach: ORC, KWR oraz Open. Każdy jacht może zostać sklasyfikowany wyłącznie w jednej z wymienionych klas.

W poprzedniej edycji imprezy w grupie ORC zwyciężył jacht „PGO Good Speed” ze skipperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia). W kategorii KWR pierwsze miejsce zajął „Hadar” ze sternikiem Jerzym Brezdeniem (JKMW Kotwica). W klasie Open zaś najlepszy okazał się „Globe” ze sternikiem Zbigniewem Gutkowskim (Jachtklub Stoczni Gdańskiej).

Na liście startowej tegorocznego Pucharu znajduje się dziesięć jachtów, ale zgłoszeń można dokonywać do piątku 27 sierpnia, więc ich liczba prawdopodobnie się powiększy. Na to liczą organizatorzy.

– Spodziewamy się, że ostatecznie flota będzie składała się z około dwudziestu jachtów – mówi organizator i komandor regat, Andrzej Załucki. – To dobry termin na ściganie, ponieważ mamy końcówkę wakacji. Większość żeglarzy wróciła z urlopów i jest głodna pływania.

W tym roku przypada 67. rocznica istnienia Yacht Klubu Północnego, którego wiodącą imprezą są właśnie regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. – Jeśli dobrze liczę, to ja jestem organizatorem tych regat już chyba 33. raz – przyznaje Załucki.

Tak jak przed rokiem, planowane jest rozegranie trzech krótkich wyścigów oraz jednego długiego – wyścigu o Puchar Obrońców Poczty Polskiej, który zostanie przeprowadzony jako drugi w kolejności. Start do pierwszego w sobotę 28 sierpnia o godzinie 10.

– Uroczystości upamiętniające walkę o Westerplatte oraz obronę Poczty Polskiej w Gdańsku są organizowane 1 września, a my tradycyjnie czcimy pamięć o wojennej historii nieco wcześniej – podsumowuje komandor regat.

Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte wchodzą w skład cyklu Pucharu Bałtyku Południowego, Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Zawiadomienie o regatach

Program:

Piątek, 27 sierpnia
16.00 – 20.00 – zgłoszenia do regat

Sobota, 28 sierpnia
10.00 – start do I wyścigu

Niedziela, 29 sierpnia
10.00 – start do III wyścigu
16.00 – zakończenie regat w siedzibie organizatora – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ