< Powrót
6
października 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
JachtFilm
JachtFilm
Kadr z filmu „O łodziach i braciach”.

Przed nami jubileuszowy Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Po blisko dwuletniej covidowej przerwie, do Gdyni wraca Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. W weekend 16-17 października w Muzeum Marynarki Wojennej obejrzeć można będzie siedem polskich i zagranicznych produkcji.

Zbliżający się Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm, którego gdyńska odsłona odbędzie się 16-17 października, odbędzie się już po raz dziesiąty. Z tej okazji organizatorzy przygotowali wyjątkową ofertę.

– Na tegorocznym festiwalu pokażemy najlepsze filmy, które były wyświetlane na dotychczasowych edycjach – tłumaczy Andrzej Minkiewicz, organizator JachtFilmu. – Jest to odpowiedź na prośby wielu widzów, którzy chodzą na JachtFilm od 3-4 lat i wcześniej wyświetlanych produkcji nie mieli okazji obejrzeć. A nie można ich zobaczyć nigdzie indziej.

Za półtora tygodnia w Gdyni pokazane zostanie siedem filmów. W sobotę 16 października festiwal otworzy „Latający Holender” – dokument poświęcony najsłynniejszemu programowi marynistycznemu w historii polskiej telewizji. Przed seansem o produkcji opowie jej reżyser Sławomir Malinowski. Jako drugi pokazany zostanie film dokumentalny „O łodziach i braciach”, poświęcony Johnowi i Nathanielowi Herreshoffom, słynnym amerykańskim budowniczym jachtów. Ostatnim sobotnim filmem będzie „Berserk w Antarktyce”, czyli opowieść o żeglarskiej epopei młodego norweskiego żeglarza Jarle’a Andhøy’a.

JachtFilm

Niedzielne pokazy otworzy „Kapitan kapitanów” poświęcony Konstantemu Maciejewiczowi, legendarnemu kapitanowi „Daru Pomorza”. Drugi film, „W kilwaterze szkunera ZACA”, to historia dawno minionej świetności – o zwiedzaniu świata jako statek badawczy Templetona Crockera, o służbie w marynarce wojennej USA podczas II wojny światowej, a także o związku z legendą filmów przygodowych – Errolem Flynnem. Kolejny – „Gorycz zwycięstwa” – poświęcony jest z kolei jednemu z najwybitniejszych polskich regatowców Kazimierzowi „Kubie” Jaworskiemu. JachtFilm zamkną „Przygody Dodo” opowiadające o rejsie pięciu miłośników wspinaczki górskiej, którzy wracają na Grenlandię znaleźć nietknięte jeszcze czekanem ściany wspinaczkowe.

Festiwal odbędzie się w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Seanse w sobotę i niedzielę rozpoczną się o godzinie 16. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

Formularz rejestracyjny

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a współorganizatorami Pomorski Związek Żeglarski, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Związek Miast i Gmin Morskich. Patronat honorowy sprawuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a medialny portal Żeglarski.info.

W tym roku JachtFilm odbędzie się również w Szczecinie (6-7 lub 13-14 listopada) oraz Warszawie (11-12 grudnia). Z kolei na początku przyszłego roku planowany jest we Wrocławiu i na Śląsku.

Szczegółowe informacje

PODZIEL SIĘ OPINIĄ