< Powrót
5
lutego 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Wojciech Kossak
zaślubin Polski z morzem
Zaślubiny Polski z morzem na obrazie Wojciecha Kossaka.

Przed nami obchody stulecia zaślubin Polski z morzem

W poniedziałek 10 lutego w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające stulecie zaślubin Polski z morzem. Centralne obchody zaplanowano w Pucku. Na co warto zwrócić uwagę?

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień, przypieczętowując w ten symboliczny sposób przyłączenie Pomorza do Polski i odzyskanie dostępu to Bałtyku. Żeglarskie obchody tego wydarzenia zainaugurowane zostały 9 grudnia na XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej, na której pokazano trzy filmy: poświęcone zaślubinom 10 lutego 1920 rokuojcom Polski Morskiej i generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, który był jednym z twórców naszego żeglarstwa. Z kolei w Pucku uroczystości trwają od początku lutego.

W najbliższy weekend i w poniedziałek 10 lutego odbędzie się kulminacja rocznicowych obchodów. Zebraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia.

Piątek 7 lutego

W Pucku w ogrzewanym namiocie na Starym Rynku pokazane zostaną dwa filmy – „Niepodległość” o godzinie 16 i „Miasto z morza” o godzinie 17.30.

W Wejherowie o godzinie 18 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej rozpocznie się koncert „A mòrze Pòlsce òd stalat przëgriwô, spiéwô, szëmi…”.

Sobota 8 lutego

W Pucku od godziny 17.30 do 21 na Starym Rynku odbędzie się Pucki Bal Zaślubinowy w stylu lat 20. XX w. Po nim, o godzinie 21, zaprezentowany zostanie spektakl laserowy – Laserowe stulecie.

W Gdyni w Muzeum Marynarki Wojennej o godzinie 10 rozpocznie się pierwszy dzień konferencji popularnonaukowej „Polskie drogi do morza”.

Niedziela 9 lutego

W Gdańsku o godzinie 10 rozpocznie się gra miejska poświęcona zaślubinom Polski z morzem. O 16.30 w Narodowym Muzeum Morskim otwarta zostanie wystawa „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”, a o 18 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się Koncert na 100-lecie m.in. z udziałem Leszka Możdżera.

W Pucku przez całe przedpołudnie będzie można zwiedzać z przewodnikiem prawdziwe miejsce zaślubin Polski z morzem na terenie dawnej bazy Morskiego Dywizjonu Lotniczego. O godzinie 12.30 w Muzeum Ziemi Puckiej otwarta zostanie wystawa „Zaślubiny Polski z morzem w Pucku”, a o godzinie 13 w porcie rybackim wystawa plenerowa „Polskie Drogi do Bałtyku 1918-1920”. Z kolei o godzinie 14 w Muzeum Ziemi Puckiej rozpoczną się obrady drugiego dnia konferencji popularnonaukowej „Polskie drogi do morza”. A o godzinie 17 w Farze odbędzie się koncert „Wiwat Niepodległa”.

Poniedziałek 10 lutego

W Pucku odbędą się ogólnopolskie uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. O godzinie 9.30 na dworzec PKP przyjedzie historyczny pociąg z Gdańska, nawiązując do analogicznego wydarzenia sprzed wieku. O 10.15 na Starym Rynku odsłonięta zostanie tablica puckiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotka, a 11 w farze odprawiona zostanie uroczysta msza św. Po mszy odbędzie się uroczyste przejście do portu rybackiego, gdzie o godzinie 13 wydany zostanie akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. O godzinie 14 rozpocznie się inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych zaślubin Polski z morzem, a o godzinie 17.15 spektakl laserowy na wodzie – Laserowe Stulecie.

Szczegółowy program obchodów

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ