< Powrót
27
marca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
sar.gov.pl
Nautica

Przydatne i praktyczne – trzy książki dla żeglarzy od Wydawnictwa Nautica

Poradniki i podręczniki wydawane pod egidą Royal Yachting Association od lat zasłużenie cieszą się dobrą opinią wśród żeglarzy. Nakładem Wydawnictwa Nautica ukazały się w tym roku trzy pozycje z tej serii.

Wszystkie trzy publikacje są cennym źródłem wiedzy dla początkujących żeglarzy, którzy dzięki informacjom zawartym w tych publikacjach znacznie skrócą okres nauki żeglowania metodą prób i błędów. Z tych lektur skorzystają też z pewnością wytrawni skipperzy, bo są to uporządkowane zbiory informacji i porad z zakresu praktycznych umiejętności żeglarskich, jak i zasad bezpieczeństwa, których każdy żeglarz musi przestrzegać.

Pierwsza publikacja dotyczy właśnie bezpieczeństwa żeglugi. To „Bezpieczeństwo na jachtach żaglowych i motorowodnych” autorstwa Keitha Colwella. Colwell jest wytrawnym żeglarzem i motorowdoniakiem, dziennikarzem żeglarskim. Był też w swojej karierze kierownikiem Wydziału Bezpieczeństwa Morskiego przy Royal National Lifeboat Institution.

Autor porusza najważniejsze zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, począwszy od przepisów prawnych (ta część odnosi się do przepisów międzynarodowych oraz – z oczywistych względów – do przepisów brytyjskich), prezentacji ekwipunku ratowniczego, przez procedury ratunkowe i przykłady konkretnych zachowań w trudnych warunkach morskich. Praktycznych informacji jest oczywiście znacznie więcej, a wszystkie opatrzone czytelnymi ilustracjami …

Kolejna książka nosi tytuł „Katamarany i trimarany, praktyczny poradnik dla żeglarzy” autorstwa Andrew Simpsona – oficera marynarki handlowej, projektanta jachtów i inspektora żeglugi. Publikacja jest oczywiście zbiorem podstawowych zasad dotyczących żeglugi na wielokadłubowcach, ale także przeglądowym zestawieniem poszczególnych typów łodzi i wyposażenia, ich właściwości nautycznych oraz tak istotnych cech katamaranów i trimaranów, jak choćby powierzchnia mieszkalna. Który typ jachtu wypada w tych porównaniach lepiej? Warto sięgnąć po książkę, aby się o tym (i nie tylko o tym) przekonać.

Ostatnia pozycja to „Praktyka morska na jachtach żaglowych i motorowych”. Jej autor, Tom Cunliffe, jest ekspertem z 50-letnim doświadczeniem, instruktorem i egzaminatorem Royal Yachting Association na kapitańskie stopnie żeglarskie. Ma na koncie liczne rejsy transatlantyckie. Autor wielu książek, publikacji i filmów, ma własną stałą rubrykę w kultowym magazynie żeglarskim „Yachting World”.

Książka jest klasycznym podręcznikiem, a co za tym idzie, pomyślana została jako użyteczny przewodnik po sztuce żeglowania dla każdego – przede wszystkim dla początkujących miłośników jachtingu. Zakres podręcznika obejmuje wiele zagadnień, od najbardziej podstawowych, jak kształt kadłuba, ożaglowanie i napędy silnikowe, przez zasady manewrowania, postępowania w razie wypadków, po morskie zwyczaje. Jak to bywa w przypadku podręczników RYA, całość opatrzona jest ilustracjami poglądowymi i zdjęciami.

Wszystkie zaprezentowane książki do kupienia za pośrednictwem witryny Wydawnictwa Nautica.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ