< Powrót
22
marca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Przygoda życia z Gdańską Szkołą pod Żaglami

Ruszyła rekrutacja do II edycji Gdańskiej Szkoły pod Żaglami. Do 30 kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamierzających wziąć udział w trzytygodniowym rejsie po Bałtyku na pokładzie „Generała Zaruskiego”.

Podczas rejsu jacht zawinie do nadbałtyckich portów w kilku krajach i będzie to najdłuższy w tym sezonie rejs „Zaruskiego”. W rejsie weźmie udział szesnaścioro uczniów, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji konkursowej.

Wyprawa rozpocznie się 14 sierpnia br., w Rostocku podczas kończącego się największego w Europie zlotu żeglarskiego „Hanse Sail”. Następnie, po odbyciu szkolenia żeglarskiego, żaglowiec wyjdzie w morze i rozpoczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmie m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Rostock, Ryga, Tallin , Helsinki, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs jest niemal w pełni finansowany przez Miasto Gdańsk oraz MOSiR w Gdańsku, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie dotrzeć do Rostocku, by zamustrować na statek. Powrót do Gdańska zaplanowany jest 4 września.

Gdańska Szkoła pod Żaglami to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Zasady i szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie rejsu. Zgłoszenie, w formie listu motywacyjnego na objętości maksymalnie jednej strony A4 należy dostarczyć do 30.04.2016 r., a nieobowiązkowym lecz dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu. Szczegóły i formularz na stronie Gdańskiej Szkoły pod Żaglami.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ