< Powrót
15
stycznia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
COR 36 | Studio Borlenghi
Prada Cup
INEOS TEAM UK w pierwszym pojedynku z załogą New York Yacht Club American Magic.

Puchar Ameryki: Trzy teamy rozpoczęły walkę w Prada Cup

Wielkimi krokami zbliża się 36. Puchar Ameryki. Z kim ścigać się będzie obrońca trofeum Emirates Team New Zealand dowiemy się po regatach Prada Cup, które rozpoczęły się w piątek 15 stycznia w Auckland. 

W związku z rosnącą popularnością Pucharu Ameryki i coraz większą liczbą teamów, które chcą rzucić wyzwanie obrońcom trofeum, od 1970 roku (w zorganizowanej formie od 1983 roku) przeprowadzane są regaty eliminacyjne. Do 2017 roku nazywały się Louis Vuitton Cup, a od 2021 r. – Prada Cup. Dopiero zdobywca tego trofeum może zmierzyć się z obrońcą Pucharu Ameryki.

Prada CupW poprzednich edycjach liczba teamów biorących udział w eliminacjach była różna. W 2017 roku rywalizowało pięć załóg, w 2013 trzy, a w 2007 jedenaście. W Prada Cup 2021 wystartowały trzy ekipy – włoska Luna Rossa Prada Pirelli Team ze sternikiem Maksem Sireną, amerykańska New York Yacht Club American Magic ze sternikiem Terrym Hutchinsonem i brytyjska INEOS TEAM UK ze sternikiem Benem Ainsliem.

Prada Cup rozgrywany jest w formule match racingowej, czyli jachty startują w wyścigach jeden na jednego. W dniach 15-24 stycznia, w pierwszej fazie – tzw. Round Robin, rozegrane zostaną cztery rundy, każda po trzy wyścigi. Następnie, od 29 stycznia do 22 lutego, odbędzie się faza pucharowa – z uwagi na małą liczbę teamów odbędzie się tylko jeden półfinał i finał.

W Prada Cup i Pucharze Ameryki teamy rywalizują na latających, jednokadłubowych jachtach AC75 o długości 22,8 metra (75 stóp). Są to nowoczesne jednostki, wodowane jesienią 2020 roku, do których obsługi potrzeba 11 osób.

Pierwsze dwa wyścigi Prada Cup odbyły się w piątek 15 stycznia w nocy czasu polskiego. Triumfował INEOS TEAM UK, który najpierw pokonał New York Yacht Club American Magic, a następnie Luna Rossa Prada Pirelli Team. Jutro Amerykanie zmierzą się z Włochami i ponownie z Brytyjczykami.

Zwycięzca regat w dniach 6-15 marca będzie walczył o Puchar Ameryki z obrońcą tytułu – Emirates Team New Zealand.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ