< Powrót
8
października 2020
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
Anna Komosińska
Puchar Bałtyku Południowego

Puchar Bałtyku Południowego 2020 zakończony

Dobiegły końca starty w regatach Pucharu Bałtyku Południowego. Rywalizacja w minionym sezonie przebiegała w warunkach dyktowanych przez zmienne ograniczenia mające uczynić skuteczniejszą walkę z koronawirusem.

W tych trudnych okolicznościach wysoką dyspozycję potwierdził zwycięzca klasy ORC Łukasz Trzciński, startujący na „PGO GoodSpeed”. Wziął udział w czterech regatach, zdobywając ponad dwukrotnie więcej punktów (56,80) od zajmującego drugą pozycję Jacka Roszyka na „Smoke” (uzyskał 26 punktów startując tylko w dwóch regatach). Trzecie miejsce przypadło  debiutującemu w PBP Rafałowi Sosnowskiemu na „Hedaa”.

Łącznie w klasie ORC sklasyfikowano 44 załogi. Rozegrano sześć regat, w tym pięć na akwenach morskich.

Zwycięzcą generalnym klasy KWR, w której ścigało się 57 załóg, a 21 wzięło udział w regatach rozegranych na akwenach morskich, został Krzysztof Dąbrowski na „Trzecim”, drugie miejsce zdobył Grzegorz Dobies na „Sea Dog”, a trzecie Marian Drabiński na „Litwince 2”.

W klasyfikacji regat morskich klasy KWR pierwszy był Jerzy Brezdeń („Hadar”), drugi Kajetan Kilanowski („Purga”), a trzeci Marek Krzysztoszek („Res Navalis”).

Łącznie na planowane 24 regaty, przeprowadzono 11, z morskich zaś na 11 – 5. Najczęściej w czterech regatach klasy ORC startowali: Łukasz Trzciński „PGO GoodSpeed”) i Mieczysław Trzpis („Zorba”). Obydwaj z regionu pomorskiego.

W klasie KWR, również czterokrotnie wystartowali: Krzysztof Dąbrowski („Trzeci”), Grzegorz Dobies („Sea Dog”), Bronisław Zimnicki („Lively”) i Zbigniew Beltrani („Maxi 2”). Wszyscy wymienieni reprezentowali region zachodniopomorski.

Najliczniej obsadzonymi regatami w klasie ORC były regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia, zorganizowane przez Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia. Wzięły w nich udział 22 załogi.

Klasa KWR najliczniej była reprezentowana w 56 Etapowych Regatach Turystycznych, których organizatorem był Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Sklasyfikowanych zostało 16 załóg.

W klasyfikacji ORC najwięcej – 354,20 – punktów zgromadzili reprezentanci Pomorskiego, przy 62 pkt. w Zachodniopomorskim. W klasyfikacji KWR region zachodniopomorski zgromadził 309,50 pkt., region elbląski 253 pkt., a Pomorskie 81,40 pkt. Region kaliningradzki nie złożył sprawozdania z żadnych regat, co powoduje, iż nie został sklasyfikowany.

Organizatorzy klasyfikacji cyklu regat Pucharu Bałtyku Południowego gratulują zwycięzcom, życząc jednocześnie nie mniejszych sukcesów w sezonie 2021, który należy mieć nadzieję, przywróci bardziej korzystne warunki rozgrywania regat.

Oficjalne ogłoszenie wyników Pucharu Bałtyku Południowego sezonu 2020 odbędzie się podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ