< Powrót
11
grudnia 2016
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Ewa Górska

Puchar Bałtyku Południowego – zakończenie sezonu 2016

10 grudnia w Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczysta gala kończąca tegoroczną edycję Pucharu Bałtyku Południowego (PBP). Nagrodzeni zostali najlepsi sternicy w klasyfikacji ogólnej i morskiej w ORC, KWR i Open oraz wyróżniono największe regaty tego cyklu PBP.

Na uroczystość w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przybyli zaproszeni żeglarze oraz przedstawiciele władz samorządowych i organizacji biorących udział w projekcie. Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu Kwartetu Grodzkiego.

Gospodarz  Marek Świderski – prezes zarządu Mariny Kamień Pomorski i honorowy prezes Jacht Klubu Kamień Pomorski – uroczystość rozpoczął od podsumowania sezonu w Jacht Klubie Kamień Pomorski i wręczenia wyróżnień członkom klubu. I tak: Puchar Prezesa Jacht Klubu Kamień Pomorski otrzymał Robert Rayski sternik jachtu „Hruby”, a nagrodę za Rejs Roku Jacht Klubu Kamień Pomorski Szymon Kuczyński za rejs „Maxus Solo Around”. Zaprezentował się również Amica JKKP Team – klubowi wicemistrzowie Polski w żeglarstwie.

Po krótkiej części klubowej nadszedł czas na uroczystą dekorację zwycięzców IV edycji Pucharu Bałtyku Południowego. W sezonie 2016 Puchar Bałtyku Południowego obejmował 2 klasyfikacje (generalną i morską) w 3 grupach: KWR, ORC i OPEN. Na kalendarz składały się 24 imprezy w 4 regionach: zachodniopomorskim, pomorskim, elbląskim i kaliningradzkim.

W grupie KWR odbyły się 22 imprezy (w tym 8 morskich), w których w sumie sklasyfikowano 126 sterników. W klasyfikacji ogólnej, tak jak rok temu, zwyciężył Sergey Zhadobko na jachcie „Vega” (JK Ost-West, Kaliningrad), przed Tomaszem Makowskim (KSW, Elbląg) na „Apollo Sails 2 Easy” i Michailem Mulerisem – „Vera” (JK Kaliningradzki, Kaliningrad). W klasyfikacji KWR regat morskich zwyciężył Adam Lisiecki (JK AZS Szczecin) na jachcie „Lisica”, przed Andrzejem Sokołowskim (JK AZS Szczecin) na jachcie „Orson” i Mieczysławem Trzpisem (Jachtklub Stoczni Gdańskiej Gdańsk) na „Lotis”.

– W tym roku zmieniłem jacht na większy (9 m) i pół sezonu pływałem w klasyfikacji KWR i pół w ORC. W przyszłym sezonie chciałbym wypłynąć poza wody zachodniopomorskiego – planujemy pościgać się w Trójmieście i może w Niemczech – – powiedział Adam Lisiecki, zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji regat morskich KWR.

– Jestem zadowolony z sezonu. Startujemy w dwie osoby, jacht jest mały (6.6 m), więc dajemy radę go obsłużyć. Zawsze jesteśmy najstarszą załogą – nasza średnia to 73 lata. W tym roku startowałem głównie w klasyfikacji KWR, w przyszłym planujemy wystartować w mistrzostwach Polski ORC w Gdańsku – mówi Andrzej Sokołowski.

W grupie ORC rozegrano 12 regat (6 morskich) i sklasyfikowano 72 sterników. W klasyfikacji ogólnej najlepszy okazał się Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej Gdańsk) na jachcie „GoodSpeed”, przed Tomaszem Konnakiem na „Czarodziejce” (JKM Gryf Gdynia). Trzecią pozycję zajął Krzysztof Paul (AKM Gdańsk) na jachcie „Duży Ptak”. W klasyfikacji ORC regat morskich pierwsze miejsce zajął Artur Pomorski (ZSŻMiPO Szczecin) na „Trochus II”, drugie Łukasz Trzciński na „GoodSpeed” i trzecie Jan Piernikarczyk (JKM Gryf Gdynia) na jachcie „Pallas”.

– Ten rok był niesamowity! Rozgoryczeni tym, że w poprzednim sezonie nie udało nam się nic wywalczyć, zrozumieliśmy, że musimy spędzić więcej godzin na wodzie. I faktycznie w 2016 roku ponad 70 dni spędziliśmy trenując i ścigając się  – podsumowuje sezon Łukasz Trzciński sternik jachtu „GoodSpeed”. – W nadchodzącym sezonie na pewno wystartujemy w mistrzostwach Europy ORC w Gdańsku. Chcielibyśmy być najlepszą polską załogą. Planujemy zrzucić łódkę na wodę już pod koniec marca, oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, żeby jak najwcześniej zacząć trenować. W maju chcemy popłynąć na „Nord Sails Go 4 Speed” w Kilonii, rozpływać się przed mistrzostwami Europy i sprawdzić jak się ma zagraniczna konkurencja. 

Krzysztof Paul, sternik jachtu „Duży Ptak”, w tym roku zaliczył spadek z pierwszego miejsca w 2015 na trzecie.

– Ten sezon miałem ciężki, chorowałem, ale już powoli dochodzę do siebie i mam nadzieję, że w przyszłym roku wrócę do gry. Łódka w sezonie pływała i startowała w regatach z moją załogą. Tak więc ta nagroda należy się nie mnie, ale mojej załodze i jachtowi – mówi.

W grupie OPEN odbyło się 14 imprez (6 morskich) i sklasyfikowane zostały 153 sterników.  Wygrał Cezary Wolski na jachcie „Sharki” (YKP Szczecin). Drugie miejsce wywalczył Konrad Smoleń na „Bigger Johnka” (YKP Gdynia) i trzecie Jerzy Matuszak „Dancing Queen” (niezrzeszony). W regatach morskich najlepszy był Cezary Wolski (YKP Szczecin) na „Sharki”, drugi Jan Kozarzewski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej Gdańsk) na „Adrenasea” przed Edwardem Banaszakiem (Centrum Żeglarskie Szczecin) na „Trochus IV”.

Wyróżnione zostały także największe regaty tego sezonu:

– 52. Etapowe Regaty Turystyczne (Jacht Klub Polski Szczecin) – największe regaty morskie grupy KWR

– XVI regaty Unity Line (Unity Line Sp. z o.o.) – największe regaty morskie w grupie OPEN 

–  regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia (JKM Gryf Gdynia) – największe regaty w grupie ORC

– Puchar 3 Marszałków (Jachtklub Elbląg) – największe regaty regionu elbląskiego

– Puchar Dwóch Komandorów (Jachtklub Kaliningradzki) – największe regaty regionu kaliningradzkiego

– Żeglarski Puchar Trójmiasta (Pomorski Związek Żeglarski) – największe regaty regionu pomorskiego

Gala zakończenia cyklu Pucharu Bałtyku Południowego po raz pierwszy odbyła się w województwie zachodniopomorskim. Gospodarze przygotowali dla gości z pozostałych regionów krótki „program kulturalny” przedstawiający Kamień Pomorski i jego historię – wizytę z przewodnikiem w katedrze kamieńskiej i osiedlu katedralnym oraz spacer po nowoczesnej marinie.

Gospodarz uroczystości Marek Świderski podsumował: „Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy zorganizować tutaj galę Pucharu Bałtyku Południowego i bardzo się cieszymy, że wszystko się podobało.” I dodał: „Ideę Pucharu Bałtyku Południowego należy rozwijać i promować. Chciałbym, aby była tak samo popularna u nas, jak w pozostałych regionach.”

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych biorących udział w regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego – od Szczecina do Kaliningradu. W projekcie uczestniczą Pomorski Związek Żeglarski, Zachodniopomorski i Elbląski Okręgowe Związki Żeglarskie oraz Gdańska i Kaliningradzka Federacja Żeglarska. Patronat nad cyklem objęli marszałkowie województw zaangażowanych w projekt.

Wszystkie informacje na temat Pucharu Bałtyku Południowego oraz klasyfikacja sterników znajdują się na stronie: https://zeglarski.info/kategorie/puchar-baltyku-poludniowego/.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ