< Powrót
27
września 2022
Tekst:
Andrzej Uzdowski
Zdjęcie:
Wiesław Szymański

Puchar Małych Żagli: Na zakończenie Osiek

Finałowe regaty trzeciej edycji Pucharu Małych Żagli odbyły się 24-25 września w Osieku. Podsumowanie cyklu odbędzie się niebawem w Kartuzach.

W sobotę, 24 września, nad jeziorem Kałębie pojawiło się zacne grono żeglarzy. Wśród nich dorośli zawodnicy oraz gwarne maluchy klasy BIC Techno 293. Zielona trawa w ośrodku „Dobry Brat” nagle stała się kolorowa od żagli. Młodzi zawodnicy oraz ich rodzice byli niezwykle poruszeni przed startem do wyścigów.

Tym razem przedstawiciele pomorskich klubów żeglarskich ścigali się w 4 klasach (pierwsza z nich to klasa dzieci nie umiejących dobrze pływać pod wiatr, szkoleniowa, z dowolnym sprzętem). Zawodnicy walczący o najlepsze miejsca w trzech pozostałych klasach reprezentowali: Łebski Klub Żeglarski (24 osoby), Gdański Klub Żeglarski (12 osób), Sopocki Klub Żeglarski (4 osoby) oraz UKS Kałębie Osiek- organizatora imprezy (14 osób).

O godz. 11 jezioro ruszyło, a oczekiwany przez wszystkich wiatr pozwolił rozpocząć rywalizację. Rozpoczęto wspólnym startem wszystkich zawodników. Na trasie regatowej      od samego startu trwała zacięta walka o jak najlepszą lokatę na mecie.

W pierwszym wyścigu zawodnicy poszli z prawej i z lewej, wiatr wiał średnio. W kolejnym biegu, dobrze ustawionym, wszyscy żeglarze poszli ostro z lewego, przetasowania nastąpiły przez różnicę w żaglach. Dobrze rozgrzani surferzy mocno odpalili trzeci wyścig, który zakończył zaplanowane na ten dzień regaty finału Pucharu Małych Żagli w klasie Bic Techno 293 oraz Regaty Gąsiorowskiego dla klasy RCB. Oprócz wymienionych wyżej młodych zawodników w wyścigach udział wzięło 16 dorosłych zawodników z całej Polski.

Następnego dnia tafla jeziora była gładka jak lustro, a w ośrodku „Dobry Brat” panował iście letni klimat. O godz. 12.30 dano sygnał do pakowania sprzętu, tym samym zakończono zaplanowane na 24 i 25 września regaty nad Kociewskim Morzem.

Klasyfikacja końcowa i wyniki:

Najmłodsi uczestnicy

I Maja Woszczyna GKŻ
II Joanna Zięba GAŻ
III Julia Szczęsna UKS Kałębie Osiek

I Jędrek Górski GKŻ
II Oliwer Macieja ŁKŻ
III Wiktor Gołębiewski ŁKŻ

Bic Techno 4.0

I Barbara Zięba GKŻ
II Nina Suchocka SKŻ
III Marta Kowalska Kartuzy

I Tomasz Beta ŁKŻ
II Jakub Falkowski GKŻ
III Sławomir Płaszczko GKŻ

Bic Techno 6.0

I Marta Suchocka SKŻ
II Weronika Rzemykowska UKS Kałębie
III Zofia Szałkowska Puck

I Stanisław Dolewski ŁKŻ
II Krzysztof Czuryło GKŻ
III Adam Pawłowski UKS Kałębie

RCB

I Grzegorz Pińkowski Konin
II Arkadiusz Pawłowski UKS Kałębie
III Piotr Wohlbrecht UKS Kałębie

Puchar Małych Żagli to cykl regat, których celem jest popularyzacja żeglarstwa deskowego wśród najmłodszych w województwie pomorskim. Są one wspierane przez Pomorską Federację Sportu i Pomorski Związek Żeglarski. Na 2022 r. zaplanowane pięć regat w Sopocie, Gdańsku, Pucku, Łebie i Osieku. Gala podsumowująca całość odbędzie się 22 października w Kartuzach.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ