< Powrót
1
lipca 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały prasowe
Osieku
Zmagania młodych żeglarzy na na jeziorze Kałębie.

Puchar Małych Żagli rozegrano w Osieku

Prawie 30 młodych żeglarzy wzięło udział w drugich tegorocznych regatach cyklu Pucharu Małych Żagli, które tym razem odbyły się na jeziorze Kałębie w Osieku.

Gospodarzem regat, które odbyły się w sobotę 29 czerwca i niedzielę 30 czerwca 2024 roku, był Uczniowski Klub Sportowy Kałębie z Osiaka z jego prezesem Andrzejem Uzdowskim na czele.

– Dwa dni pływaliśmy w bardzo dobrych warunkach wiatrowych, ale drugiego dnia dzieci musiały się zmierzyć z bardzo mocnymi podmuchami wiatru – relacjonuje Grzegorz Mańkucki, koordynator Pucharu Małych Żagli. – Rozegrano siedem wyścigów, w których wystartowało blisko 30 zawodników, także z udziałem młodych żeglarzy z Kalisza – dodaje.

W klasie Techno 5.0 najlepszy wśród chłopców okazał się Jakub Kaźmierczak (Szturwał Kalisz) przed Leonardem Wilandtem (Ergo Hestia SKŻ Sopot) i Andrzejem Górskim (Gdański Klub Żeglarski). Wśród dziewcząt wygrała Kalina Wilandt (Ergo Hestia SKŻ) przed Zofią Sochą (SKŻ) i Joanną Ziębą (GKŻ). W klasie Techno 7.0 wśród chłopców najlepszy był Mateusz Górski (SKŻ), przed Janem Andrzejewskim (AZS Poznań) i Januszem Żmijewskim (SKŻ). Wśród dziewcząt wygrała Sara Małaj (SKŻ) przed Oliwią Stobińską (AZS Poznań) i Mają Woszczyną (GKŻ).

Inicjatywa powstania cyklu regat Pucharu Małych Żagli powstała w Pomorskim Związku Żeglarskim i klubach w nim zrzeszonych.

– Zależało nam by związek wsparł tworzenie nowych grup żeglarskich, poprzez popularyzację imprez dla najmłodszych, czyli tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem – mówi Grzegorz Mańkucki. – Chodziło o stworzenie imprezy lokalnej, która pozwoli im bawić się, ale i rywalizować w sprzyjających dla nich warunkach.

Puchar Małych Żagli to cykl regat dedykowany dzieciom, które rozpoczynają szkolenie na desce windsurfingowej w klasie Techno 293, czyli klasie przygotowawczej do iQFoila.

Pierwsze regaty cyklu 2024 rozegrano w 8 i 9 czerwca w Górkach Zachodnich. Kolejne regaty z tegorocznego cyklu Pucharu Małych Żagli odbędą się 16 i 17 lipca w Gdańsku-Jelitkowie (organizuje je Gdański Klub Żeglarski), a cykl zakończą regaty 17 i 18 sierpnia w Łebie (organizatorem będzie Łebski Klub Żeglarski).

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ