< Powrót
25
maja 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
PSK505

Puchar Polski Klasy 505 – odbyło się pierwsze ściganie

Klasa 505 rozpoczęła pucharowy sezon w wyśmienitych warunkach wiatrowych. Na pierwszych tegorocznych regatach w Pucku stawiło sie szesnaście załóg. Najwyższy stopień podium zdobył Mateusz Jura i Bartek Chroł na POL 9119.

Tegoroczny sezon regatowy dla klasy 505 został zaplanowany na znanym i wymagającym akwenie w Pucku. Inauguracja cyklu regat zaliczanych do punktacji generalnej Pucharu Polski Klasy 505 nastąpiła 20-21 maja. Podczas dwudniowych wyścigów najlepszą okazała się ekipa z Warszawy – Mateusz Jura i Bartek Chroł reprezentujący AZS SGH.

W zawodach gościnnie udział wzięli żeglarze klasy FD, którzy wystawili do rywalizacji dziesięć jachtów.

Pierwszy sobotni start nastąpił punktualnie, na zwyczajowej trasie up & down. Przy wietrze o prędkości około 8 w., wiejącym od wschodu, zawodnicy realizowali taktyczne założenia. Najlepiej żeglowali Jura/Chroł na POL 9119, obejmując prowadzenie. Po przekroczeniu linii mety przez zawodników obu klas, komisja odroczyła kolejny start. Wiatr zupełnie ucichł i wszyscy obserwowali zbliżający się od zachodu front. Po kilkudziesięciu minutach dokładnie z tego kierunku przyszedł silny podmuch. Trzeba było szybko zmienić ustawienia takielunku do nowych warunków wiatrowych i przygotować się do kolejnego biegu.

Gdy prędkość wiatru osiągnęła około 20 w. ruszyły kolejne procedury startowe. W tych warunkach po raz drugi najlepiej popłynęła załoga Jura/Chroł. W trzecim biegu uszkodzili ster i musieli wycofać się z wyścigu. W tych silnowiatrowych i wymagających warunkach mniej wprawni żeglarze mieli dużo pracy, żeby ukończyć wyścigi albo na czas usunąć drobne defekty i stawić się na czas na starcie. Sobotnie starty do bardzo udanych mogły zaliczyć załogi POL 8493 Szwed/Kidacki i POL 8736 Kuczyński/Borowiak. Wysoko kończąc na przemian poszczególne wyścigi, zebrali identyczną liczbę punktów, dającą im ex aequo pierwsze miejsce.

Niedzielny poranek nie rozczarował uczestników regat. Warunki wiatrowe się nie zmieniły. Start do pierwszego z trzech zaplanowanych na ten dzień wyścigów nastąpił przy wietrze o prędkości około 20 w. W szkwałach nadchodziły jeszcze silniejsze podmuchy. Żeglarze musieli być bardzo czujni, by nie wpaść w kłopoty oraz wykorzystać zmiany kierunku wiatru. Największe emocje wzbudzały kursy spinakerowe. Pod kolorowymi żaglami łódki rozwijały znaczne prędkości. W tych skrajnie wymagających warunkach prawie bezkonkurencyjni byli Kuczyński/Borowiak na POL 8736. Wygrali pierwszy i trzeci wyścig. W drugim popełnili błąd na dolnym znaku, oddając prowadzenie płynącemu tuż za nimi Mateuszowi i Bartkowi na POL 9119. To kosztowało ich zwycięstwo w całych regatach.

Ostatecznie podium zajęli: pierwsze miejsce Mateusz Jura, Bartek Chroł na POL 9119 reprezentujący AZS SGH Warszawa. Drugie Adam Kuczyński, Andrzej Borowiak na POL 8736 z ŻMKS Poznań. Trzecie przypadło załodze Mieczysław Szwed, Grzegorz Kidacki z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Na imprezie rozpoczynającej regatowy sezon pojawili się nowi zawodnicy. Pierwsze kroki w klasie 505 zaliczyły załogi Wojciech Kasprzyk/Paweł Henszke ze Szczecina oraz Paweł Kluczyński/Władysław Kondej z Poznania. W kilku załogach zjawili się nowi załoganci i sternicy – Maciej Hatlas, Sławek Plichta, Janek Świderski, Dominik Pawłowski. Podczas zawodów w Pucku można było zobaczyć także nowe jachty: POL 8812 należący do załogi Plichta/Prus, POL 8582 w rękach ekipy Kozanko/Wdówka.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ