< Powrót
11
maja 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski
puchar

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – pierwszy dzień za nami

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar oraz Piotr Kula prowadzą w olimpijskich klasach 470 oraz Finn po pierwszym dniu pierwszej części Pucharu PZŻ, który odbywa się w Krynicy Morskiej.

W piątek 11 maja rozpoczęła się pierwsza części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który już po raz trzeci z rzędu odbywa na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej. Impreza potrwa do niedzieli 13 maja i ma charakter otwarty, dzięki czemu mogli w niej wystartować zawodnicy z innych krajów. Łącznie w zawodach bierze udział 113 zawodników.

Na starcie w klasie 470, gdzie panie ścigały się razem z panami, pojawiła się Agnieszka Skrzypulec, która tworzy tu załogę z Jolantą Ogar (SEJK Pogoń Szczecin), które nie planowały startu w tych zawodach. Brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy rozpoczęły zawody od piątego miejsca, ale później dwa razy przypływały pierwsze i prowadzą w klasyfikacji generalnej. Drugą lokatę zajmują Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk z SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 2., 2. i 3.), a trzecie są Białorusinki Nastassia Kriutsowa i Aleksandra Belyk (miejsca 1., 5. i 5.). Z kolei na czwartej pozycji znajdują się Antonia Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia) – miejsca 7., 4. i 2.

– Przyjechałyśmy tutaj dopiero w piątek w nocy miałyśmy więc miałyśmy mało czasu na złożenie całego sprzętu, ale ta sytuacja była dla nas pewnego rodzaju przygodą – powiedziała Agnieszka Skrzypulec. – Podczas dzisiejszych wyścigów na trasie działo się naprawdę dużo, ponieważ wiał słaby i zmienny wiatr. Piąte miejsce w pierwszym wyścigu było wynikiem tego, że miałyśmy falstart i musiałyśmy cofnąć się na linię startu, przez co ciężko było potem zająć dobrą pozycję. W kolejnych wyścigach starałyśmy się już nie popełnić takiego błędu. Takie warunki zazwyczaj sprawiają mi na regatach najwięcej problemów więc cieszę się, że mogłam w nich popływać, ponieważ motywują mnie one do jeszcze większej koncentracji.

W klasie Finn na prowadzeniu znajduje się Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który w pierwszym wyścigu był trzeci, a w dwóch kolejnych przecinał linię mety jako pierwszy. Dobrze piątkowe ściganie rozpoczął Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który najpierw dopłynął pierwszy, a następnie dwukrotnie był trzeci, co daje mu na razie drugą pozycję w całych zawodach. Z kolei miejsca dziewiąte oraz dwa razy drugie zajął Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) i ogólnie jest trzeci.

– Warunki wietrzne dopisały, ale były bardzo niestabilne – podsumował pierwszy dzień zmagań Piotr Kula. – Było to bardzo odczuwalne w pierwszym wyścigu, ponieważ pod jednym brzegiem wiało z jednej strony, a pod drugim zupełnie z innej, przez co ciężko żeglowało mi się taktycznie i na pierwszej boi byłem dopiero ósmy. Jednak potem odrobiłem część strat i dopłynąłem do mety trzeci. To bardzo dobry trening w kontekście mistrzostw świata, ponieważ stwierdziliśmy, że charakter zmian wiatru podczas tych zawodów jest podobny do tych, których można spodziewać się w Aarhus w Danii. Oczywiście nie będzie to zupełnie to samo, ale jest podobieństwo.

W rywalizacji juniorów w klasie RS:X kobiet prowadzi Lidia Sulikowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która dwie wygrane przedzieliła miejscem czwartym, a punkt za nią, na drugiej pozycji znajduje się jej klubowa koleżanka Weronika Marciniak (miejsca 2., 1. i 2.). Trzecią lokatę zajmuje zawodniczka AZS Poznań Marta Popłonyk (miejsca 2., 4. i 5.).

W kategorii mężczyzn liderem jest Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 2., 1. i 2.), a za nim plasuje się dwóch żeglarzy klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot, Jakub Sykuła (miejsca 1., 4. i 6.) oraz Aleksander Przychodzeń (UFD-falstart oraz miejsca 2. i 4.).

W klasie 29er pierwszą trójkę tworzą Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński z YKP Gdynia (miejsca 1., 1. i UFD-falstart), Paweł Jakubowski i Bartosz Łowicki z „NAUTICUS” YC Olsztyn (miejsca 3., 2. i 1.) oraz Mateusz Ksobich i Aleksander Wiszniowski AZS Poznań/JKW Poznań (miejsca 2., 3. i 3.).

W Krynicy Morskiej pojawili się także kitebordziści, którzy rywalizowali w kategorii Kite Foil. Bezkonkurencyjny był Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), który wygrał wszystkie dziewięć wyścigów. Na drugiej pozycji znajduje się Arkadiusz Kusalewicz, który w pierwszym oraz ostatnim wyścigu był trzeci, a w pozostałych przypływał drugi. Za nimi plasuje się Jakub Jurkowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), po tym jak większość wyścigów kończył na trzeciej pozycji i dwa razy był drugi.

Pierwsze trzy lokaty w klasie OK Dinghy zajmują Tomasz Gaj (miejsca 1., 1. i 1.), Radosław Droździk (miejsca 6., 3. i 2.) oraz Jarosław Radzki (miejsca 2., 6. i 4.). Z kolei w klasie Europa w pierwszej trójce znajdują się Szymon Ruban (miejsca 6., 3. i 1.), Igor Derwich (miejsca 3., 2. i 2.) oraz Marcin Kozieł (miejsca 2., 4. i 3.).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Krynica Morska.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ