< Powrót
16
lipca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk, www.ligazeglarska.pl
PZU Jeziorak Yacht Club

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startuje 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Dwudniowe regaty (14-15 lipca) rozegrano przy średnim i mocnym, ale zmiennym w kierunku wietrze. Od początku rywalizacji ton nadawały zespoły z Iławy – Jeziorak Yacht Club i z Olszyna – Olsztyński Klub Żeglarski. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego wyścigu. Wcześniej falstart i dyskwalifikację zaliczyła załoga Jezioraka, co spowodowało, że przed ostatnim wyścigiem mieli dwa punkty straty do olsztynian prowadzonych przez Piotra Małeckiego.

W ostatnim biegu Jeziorak dopłynął na drugiej pozycji, a Olsztyn na czwartej, co spowodowało remis punktowy w klasyfikacji generalnej i o zwycięstwie zdecydowała liczba wygranych wyścigów, a tych więcej, bo siedem, przy sześciu Olsztyna, miał Jeziorak. Warto wspomnieć, że Olsztyn płynął w rezerwowym składzie, z uwagi na nagłą absencję etatowego sternika Szymona Jabłkowskiego, dodatkowo w finałowym wyścigu awaria przedłużacza steru spowolniła jacht OKŻ. Sytuacje bezbłędnie wykorzystał Karol Górski i wygrał pierwszą rundą, obejmując prowadzenie w tabeli Mistrzostw Polski.

Za plecami tej dwójki, zacięty bój o trzecie miejsce stoczyło aż siedem załóg, które w końcowej klasyfikacji dzieliły pojedyncze punkty. Początkowo w tej stawce prowadziła załoga Krzysztofa Łobodźca SEJK Pogoń Szczecin, ale po trzech z kolei fatalnych wyścigach łącznie z falstartem, spadli na siódme miejsce, a na podium wskoczył JKM Gryf Wiktora Plitko na zmianę z Dżygit Białystok Tomka Kuleszy.

Jednak piorunujący finisz i dwa wygrane ostatnie wyścigi wywindowały szczecinian z powrotem na podium. Wyprzedzili o punkt Gryf i Dżygit. Wcześniej z walki o podium falstarty wyeliminowały również załogi Yacht Club Sopot (Paweł Górski) Legii Warszawa (Kuba Pawluk).

Wyniki końcowe 1 rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:
1. PZU Jeziorak Yacht Club (Karol Górski) – 28 pkt
2. Olsztynski Klub Zeglarski – Jabłkowski Sailing Team (Piotr Małecki) – 28 pkt
3. SEJK Pogoń Szczecin – CM Constructions (Krzysztof Łobodziec) – 41 pkt
4. JKM Gryf Gdynia 2 (Wiktor Plitko) – 42 pkt
5. Delphia PŻKS Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) – 42 pkt
6. Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 46 pkt
7. Legia Warszawa – Pawluk Racing (Jakub Pawluk) – 47 pkt
8. JKM Gryf – Testyszczelnosci.PL (Paweł Ejsmont) – 48 pkt
9. Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie – REGATY.PL (Tomasz Flisiak) – 49 pkt
10. Odyssey Sailing Club (Jacek Turczynowicz) – 54 pkt
11. Yacht Club Sopot 2 (Rafał Sosnowski) – 59 pkt
12. Sailing Team Bolesławiec (Jacek Pietraszkiewicz) – 72 pkt

Regaty można było śledzić na żywo w internecie na platformie SAP Sailing Analitics oraz na YouTube gdzie prowadzona była relacja video.

Linki do relacji z regat:

SAP Sailing Analitics

Live video Dzień 1

Live video Dzień 2

Regaty odbywają się na jednakowych jednostkach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni była to flota jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się sześć jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Kolejne zawody za dwa tygodnie, 28 i 29 lipca w Szczecinie w Centrum Żeglarskim na jachtach TOM28.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting. Regaty odbyły się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Więcej informacji: ligazeglarska.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ