< Powrót
16
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
VGSD

VGSD: finały – Micro, Delphia 24, Scandinavia/Skippi 650, Latający Holender

W niedzielę, 15 lipca  zakończyła się rozgrywana w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days dwudniowa rywalizacja w Pucharze VGSD w klasach Micro, Delphia 24, Scandinavia/Skippi 650 oraz Latający Holender, a także pierwsze regaty z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Nadal trwają mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser 4,7.

Po siedmiu wyścigach w klasie Laser 4,7 liderami są Włoszka Chiara Benini Floriani i Wonn Kye Lee z Singapuru. Floriani, która wygrała cztery wyścigi, w tym dwa finałowe, wyprzedza swoją rodaczkę Giorgię Cingolani oraz Simone Chen z Singapuru. W złotej flocie pływa siedem reprezentantek Polski. Na 20 pozycji sklasyfikowana jest Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), a na 24 Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa), która w kwietniu została na Balatonie mistrzynią Europy juniorów do lat 17 w klasie Laser Radial. Wśród dziewcząt ściga się 155 zawodniczek.

Z kolei za Lee plasują się Turek Doruk Demircan oraz Australijczyk Michael Compton. W stawce 265 żeglarzy 40 jest Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), a 55 Adam Sokołowski (Nauticus YC Olsztyn). Ten pierwszy w kategorii do 16 lat zajmuje dziewiątą, a Sokołowski 17 pozycję.

15 lipca zakończyły się dwudniowe zmagania w pierwszych tegorocznych zawodach z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Walka o końcowe laury była bardzo zacięta i dwie ekipy toczyły bój do ostatniego wyścigu. Lepsza okazała się załoga PZU Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem, która wygrała siedem z trzynastu wyścigów, a w ostatnim przypłynęła druga, czym zapewniła sobie zwycięstwo.

Tyle samo punktów zgromadził Olsztyński Klub Żeglarski – Jabłkowski Sailing Team ze skiperem Piotrem Małeckim, ale pozostał na drugiej pozycji, ponieważ w decydującym o końcowej kolejności biegu był czwarty. Ekipa z Olsztyna sześć razy mijała linie mety jako pierwsza. Z trzeciej lokaty nie ruszył się także SEJK Pogoń Szczecin – CM Contriuctions, gdzie dowodził Krzysztof Łobodziec. Miejce na podium zapewnili sobie wygrywając dwa ostatnie wyścigi. Czwarta ekipa straciła do nich zaledwie jeden punkt.

W sobotę i niedzielę odbywał się także Puchar VGSD. Podobnie jak w ubiegłym roku trofeum w klasie Mirco trafiło do Piotra Tarnackiego i jego załogi z Ocean Challange YK, którą tworzą Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk. Ten tercet po zwycięstwo sięgnął w imponującym stylu, wygrywając komplet siedmiu wyścigów. I trudno się dziwić dominacji Tarnackiego na krajowych wodach, kiedy jest on w tej klasie siedmiokrotnym mistrzem świata. Drugie miejsce zajęli Rafał Sawicki i Joanna Mariańska (YC Sopot), a trzecie Maciej Twarowski, Mirosław Zając i Roman Walczk (YC Rewa).

W klasie Delphia 24 ubiegłorocznego sukcesu nie powtórzył Mariusz Trzciński i tym razem nie wygrał rywalizacji. 39-letni sternik, z którym pływali Błażej Łukomski, Paweł Kurzawa i Bartosz Zachciał, zajął co prawda trzecie miejsce, ale i tak główne trofeum powędrowało do klubu JKW Poznań. Triumfował najstarszy w stawce, 55-letni skiper Piotr Kowalewski, a zwycięską załogę tworzyli ponadto Dominik Rosiński, Rafał Trzciński i Jerzy Domański. Ten kwartet wygrał pięć z siedmiu wyścigów i dwa razy był drugi. Poznaniaków przedzielił team SRD 24, który w zeszłym roku także uplasował się na drugiej pozycji. Tworzyli go Marcin Pietrzak (Spójnia Warszawa), Michał Buszmicz, Paweł Tokarczyk i Marcin Dembowski. Na czwartej pozycji uplasował się Waldemar Sałata, który w załodze miał utytułowanych zawodników z olimpijskiej klasy 49er, Pawła Kołodzińskiego, Jacka Nowaka i Krzysztofa Mongirda.

Marcin Styborski nie oddał Pucharu VGSD w klasie Scandinavia/Skippi 650. W zeszłej edycji regat 60-letni sternik AZS AWF Warszawa wywalczył to trofeum razem z Jakubem Padzikiem i Sławomirem Tomczyńskim, a teraz w skład jego załogi wchodzili Piotr Wawrzewski i Marcin Murmyło. Na drugiej pozycji uplasowali się Dominik Ostrowski i Łukasz Jazgarski (MKS Dwójka Warszawa), a na trzeciej Michał Pałasz, Michał Koziński i Marcin Ossowski.

Jacek Tyszkiewicz okazał się najlepszy w klasie Latający Holender. W zeszłym roku zawodnik YKP Warszawa pływał z Adrianem Górką, a teraz jego załogantem był Damian Bernaciak (YKP Warszawa). Zwycięski duet wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Dwa pierwsze starty zakończyły się co prawda zwycięstwem Mateusza Chrobaka i Wojciecha Żarowa, ale ostatecznie zajęli oni trzecią pozycję. Nad drugim stopniu podium zameldowali się reprezentanci Spójni Warszawa Paweł Świderski i Marcin Zawistowski. Latający Holender to stara olimpijska klasa, w której zdobywano medale na igrzyskach w latach 1960 – 1992.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Organizację wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ