< Powrót
28
września 2015
Tekst:
Milka Jung
Zdjęcie:
Christophe Breschi

Radek Kowalczyk 15. na mecie pierwszego etapu Mini Transat

David Beaudart na „okrągłym” jachcie Flexirub 865 został rankiem 26 września zwycięzcą pierwszego etapu Mini Transat w kategorii Proto, na trasie Douarnenez – Lanzarote. Radek przypłynął na metę 27 września wieczorem.

1250 mil morskich na 6,5-metrowym jachcie zwycięzca pokonał w 6 dni 19 godzin i 4 minut. Do Lanzarote dopłynął z przewagą 9 godzin nad następnym w kolejności Axelem Trehin (Aleph Racing 716). Z kolei różnica pomiędzy Trehinem a trzecim na podium Fredericem Denisem (800, Nautipark) wynosiła mniej niż sześć minut.

W niedzielę 27 września, o godzinie 19.57 do mety dopłynął również Radek Kowalczyk (CALBUD 894), jedyny Polak w stawce regat Mini Transat i jedyny Polak w historii tego wyścigu, który wystartował w nim po raz drugi.

– Jest ciągły niedosyt, bo mogło być inaczej – powiedział Kowalczyk po zejściu na ląd. – Trzeciego dnia zepsuły się oba kabestany, a bez działających kabestanów zrobienie zwrotu jest cholernie trudne… Ponieważ nie chciałem odpuścić, naciągnąłem sobie bark w jednej ręce i uszkodziłem palce w drugiej. Źle się czułem i byłem bardzo zły, krzyczałem ze złości. Do tego wysiadło mi radio i GPS, więc nie miałem właściwie kontaktu ze światem. Pozycję jachtu mogłem odczytać z nadajnika AIS, ale to wszystko. Wtedy postanowiłem popłynąć do Porto. Strategicznie i tak wiedziałem, że muszę płynąć w tamtą stronę, ale pomyślałem, że jeżeli nie dam rady płynąć dalej, to do tego Porto zawinę i już. Ale kiedy byłem blisko, uznałem, że nie jest tak źle i wróciłem na trasę. Nie było to jednak ściganie na całego, bo musiałem ograniczyć do minimum liczbę robionych zwrotów.

Więc z jednej strony bardzo się cieszę, że dopłynąłem. Z drugiej jestem zły, że nie wyszło lepiej, ale w tych warunkach, jakie były, zrobiłem wszystko, co się dało.

W kategorii Proto startowało 26 jachtów. W trakcie etapu wycofało się 5 żeglarzy. W kategorii seryjnej startowało 46 jednostek, jeden zawodnik po starcie zawrócił do portu, jeden wycofał się na trasie. Dziesięć pierwszych jachtów seryjnych jest już w porcie.

Drugi etap regat Mini Transat rozpocznie się 31 października. Ze względu na sezon huraganów organizatorzy zdecydowali się na ponad miesięczną przerwę w wyścigu, podyktowaną troską o bezpieczeństwo zawodników. Żeglarze popłyną z Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich do Pointe-a-Pitre na Gwadelupie. Do pokonania będą mieli tym razem 2770 mil morskich, zajmie im ponad 2 tygodnie.

Strona regat: http://www.minitransat-ilesdeguadeloupe.fr/

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ