< Powrót
28
czerwca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
PSK505

Regaty klasy 505 w Zbąszyniu rozegrane

Załoga POL 9132 Przemek Zagórski i Michał Olko wygrali regaty klasy 505 o Puchar Zbąszynia, które rozgrywane były na jeziorze Błędno 25-26 czerwca. Na start zgłosiło się dwanaście załóg. Była to druga impreza zaliczana do klasyfikacji Pucharu Polski 2016.

Drugie tegoroczne regaty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski Klasy 505  bezapelacyjnie wygrała załoga Przemek Zagórski i Michał Olko, reprezentująca Yacht Klub Stal Gdynia, zdobywając Puchar Zbąszynia. Żeglując na jachcie POL 9132 okazali się doskonale przygotowani do pływania w zmiennych, śródlądowych warunkach.

Na drugim miejscu uplasowała się załoga POL 8802 Dominik Ostrowski i Jan Skierzyński reprezentująca SWOS Warszawa. Ta sympatyczna ekipa debiutuje w tym sezonie w regatach klasy 505. Okazuje się, że wcześniejsze doświadczenia regatowe i sprawdzony jacht to groźna dla konkurentów mikstura.

Na trzecim stopniu podium stanęła po raz kolejny załoga POL 8736 Adam Kuczyński, Andrzej Borowiak z ŻMKS Poznań. Adam i Andrzej z sezonu na sezon żeglują coraz szybciej. Ciekawe czy utrzymają formę i staną się ekipą skutecznie mieszającą w czołówce żeglarzy z poprzednich sezonów.

Lądową bazą regat był Zbąszyński Klub Żeglarski. Pogoda nie zawiodła. Temperaturę ponad 34 st. C łagodził wzmagający się z każdą godziną wiatr. Wiał z siłą od 3 do 7 m/s, z wyraźnymi zmianami kierunku, co zmuszało zawodników do częstych zmian trymu takielunku oraz niezbędnego w tych warunkach , precyzyjnego prowadzeniu jachtów.

Po regatach powiedzieli:

Dominik Ostrowski – sternik POL 8802:
– Do Zbąszynia na regaty przyjechałem pierwszy raz. Podobała nam się organizacja imprezy zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Akwen i warunki wiatrowe okazały się doskonałe do żeglowania. Na ten sezon mamy takie założenie, żeby startować we wszystkich regatach klasy 505 w ramach Pucharu Polski. Na oceny przyjdzie czas po całej serii.

Jan Domański – sternik POL 8909:
–  Regaty w Zbąszyniu były bardzo fajne. Akwen ciekawy, ale okazał się dość trudny ze względu na zmienność wiatru. Mamy ważne obserwacje co do techniki prowadzenia naszej łódki. Musimy wprowadzić kilka korekt. Organizacja imprezy była na świetnym poziomie. Komisja sędziowska działała sprawnie i profesjonalnie. Szykujemy się także do Mistrzostw Świata Klasy 505 w Weymouth. Jest progres w naszym pływaniu i za kilka tygodni będziemy gotowi do startu w Wielkiej Brytanii.

Przemysław Zagórski – sternik POL 9132:
– Są to dla nas kolejne regaty w Zbąszyniu, w związku z tym, wiedzieliśmy czego spodziewać się na wodzie. Oczywiście było typowo zbąszyńsko, czyli nieregularne zmiany siły i kierunku wiatru. Na co dzień trenujemy w Gdyni, także regaty śródlądowe są dla nas pewnego rodzaju odskocznią. Cieszymy się ze zwycięstwa i dobrej organizacji regat, lecz powoli myślami kierujemy się w stronę kolejnych startów Pucharu Polski, które za trzy tygodnie odbędą się w Pucku. Może w Zbąszyniu zabrakło kilku topowych załóg, ale wiemy, że w Pucku będą już wszyscy, także rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta.

Więcej na Facebooku klasy 505

PODZIEL SIĘ OPINIĄ