< Powrót
25
czerwca 2018
Tekst:
Anna Wójcik
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Wisła

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega

W pierwszy weekend lata Omegi triumfalnie powróciły do Warszawy. W regatach o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 18 załóg. 60 zawodników w trakcie dwóch dni zmagań rywalizowało o trofea na wyjątkowym i niełatwym akwenie, jakim jest rzeka. Puchar w klasie Omega trafił w ręce załogi Legii Warszawa.

Puchar Dzielnicy Wisła to powrót żeglarstwa na Wisłę. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach – Omega i Open. Na Omegach wystartowały załogi ze sternikami zasłużonymi dla żeglarstwa. Olimpijczycy, mistrzowie świata, Europy i Polski, żeglarze pływający po oceanach i morzach podnieśli żagle na Wiśle.  Do startu w kategorii Open zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym żeglarskim święcie. Wśród 11 zgłoszonych załóg ścigały się na również jednostki typu Finn, Foka, 470, Omega Sport i Zefir.

– Dwa dni regat, 9 wyścigów, 18 załóg, 60 zawodników, tysiące kibiców – podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. – Cieszy mnie, że pomysły który powstał w październiku 2017 udało się w pełni zrealizować. Wysoka frekwencja, zainteresowanie mediów i pozytywny obiór warszawiaków, dają nam siły, żeby już dzisiaj planować kolejną edycję. Pierwsza edycja regat okazała się sukcesem. Przy okazji sporo wszyscy się nauczyliśmy. Żeglarstwo na stałe wróci na stołeczny odcinek królowej polskich rzek.

Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega wywalczyła załoga Legii Warszawa, która płynęła na żaglu zaprojektowanym przez ich kibiców. Załoga sześciokrotnego mistrza Polski Kuby Pawluka wygrała cztery z pięciu wyścigów.

– Żeglarstwo, podobnie jak futbol to sport drużynowy, w którym współpraca i doskonała komunikacja w załodze ułatwia sukces. Cieszymy się z postawy naszej ekipy, która dała wiele radości wszystkim obecnym kibicom – mówi Izabela Kruk, rzecznik prasowy Legii Warszawa.

Drugie miejsce w regatach w kategorii Omega wywalczyła Ania Weinzieher – żeglarka, olimpijka i pasjonatka sportów wodnych. Brązowa statuetka trafiła do załogi Dominika Życkiego – dwukrotnego olimpijczyka, mistrza świata i Europy. Załogi Ani i Dominika pływały na żaglach dewelopera Dom Development.

– Gratulujemy naszym załogom – podkreśla Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development SA, Prezes Fundacji Dom Development City Art. – To były niezwykłe zawody na wysokim poziomie – połączenie sztuki i znakomitego żeglarstwa. Wszystko to zdecydowało o sukcesie regat.

W wyścigu specjalnym o Puchar Wianków Warszawskich zwyciężyła Omega z załogą z Yacht Klub Polski Warszawa ze sternikiem Maciejem Bieniasem.

W kategorii Omega, drugiego dnia regat, najszybsza była załoga Morskich Szwędaków. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Jankowska. Trzecie miejsce przypadło załodze Przystań Nowa Fala/Miami Wars ze sternikiem Zbyszko Cieszyńskim.

W kategorii Open na pierwszym miejscu na podium stanęła załoga Yacht Klub Polska Warszawa. Drugie miejsce zajął Piotr Wielecki na jachcie typu Omega. Trzecie miejsce przypadło Konradowi Futerze, który sterował jachtem typu Finn.

Regaty żeglarskie na akwenie zlokalizowanym w centrum miasta to stały element krajobrazu w wielu miastach świata – Londyn, Paryż, Nowy Jork, Amsterdam – teraz dołączyła do nich Warszawa. Regaty na akwenach w miastach są doskonale widoczne, wszystkie elementy taktyki żeglarskiej są dla obserwujących zmagania kibiców na wyciągniecie ręki, a komentarz na żywo pozwala lepiej śledzić i kibicować rywalizacji. Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w Warszawie to pierwsza z wielu kolejnych edycji wydarzenia, która stanie się elementem marki miasta.

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich pomiotów: Stołeczna Estrada, organizator Wianków nad Wisłą, Dom Development, Legia Warszawa i MPWiK, które wystawią swoje załogi w regatach. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem stołecznym Warszawą pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st. Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji o regatach na www.zaglewarszawskie oraz profilu FB/ZagleWarszawskie

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ