< Powrót
3
sierpnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
puchar korsarza
Zwycięzca regat Piotr Adamowicz z Pucharem Korsarza.

Regaty o Puchar Korsarza rozstrzygnięte!

Piotr Adamowicz z załogą, na jachcie „Neoprofil”, zdobył Puchar Korsarza w tegorocznej edycji regat o to kultowe trofeum. Bazą wyścigu była tradycyjnie przystań Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście.

Regaty rozgrywano w trzech klasach: Open, KWR i ORC. Załoga Piotra Adamowicza zwyciężyła w tej ostatniej grupie. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa jachtu „Rastaban” z Tomaszem Dworakowskim, a trzecie miejsce zajęła załoga „Polled 2” z Anną Majewską.

W klasyfikacji KWR najlepsza była załoga jachtu „Jaricho” z Piotrem Korczakiem. Drugie miejsce wywalczył Jacek Zieliński z załogą na jachcie „Quick Livener”, a trzecie załoga Jacka Gnyszki na jachcie „Stoczniowiec-80”.

W grupie Open zwyciężył „Portowiec Gdański III” z Ireneuszem Gardonem, a drugi był jacht „Haddock” z Jarosławem Zbikowskim. Trzecie miejsce zajął „Magic” z Dariuszem Zarwalskim.

Zdobywca Pucharu nie krył radości: Dobra załoga, dobry jacht, przychylny Neptun pozwolił na zwycięstwo. Początkowo nie był taki łaskawy, bo trochę brakowało wiatru, ale potem warunki się już poprawiły. Żegluga była dość lekka, więc było bardzo przyjemnie. To już moje mniej więcej osiemsetne regaty, a może i więcej. Dziś mogę już mówić, że interesuje mnie tylko pierwsze miejsce, drugie uważam za porażkę.

Część żeglarzy rzeczywiście narzekała na brak wiatru. Flauta sprawiła, że nie wszyscy ukończyli regaty. Jednak znakomita większość, która dotarła do mety twierdziła po zakończeniu regat, że w drugiej fazie wyścigu wiatr się poprawił.

W przystani Polskiego Klubu Morskiego na uczestników pucharowych zmagań czekał grill, nie zabrakło szant a głównym punktem finału było rozdanie nagród najlepszym załogom.

Klasyfikacja Open

Portowiec Gdański III” – Ireneusz Gardon (Jk Portowiec)
„Haddock” – Jarosław Zbikowski
„Magic” – Dariusz Zarwalski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej)
„Ina” – Marcin Wągiel
„Manjana” – Piotr Królak
„Alf” – Anna Śledzińska
„Cappucino” – Piotr Ogiński (PKM Gdańsk)
„Chrobata” – Michał Korzeniewski
„Lady Ocet” – Tomasz Głuchowski (PKM Gdańsk)
„Pasion 2” – Edward Dopata (PKM Gdańsk)

Klasyfikacja KWR

Jaricho” – Piotr Korczak (JKM „Gryf” Gdynia)
„Quick Livener” – Jacek Zieliński (PKM Gdańsk)
„Stoczniowiec-80” – Jacek Gnyszka
„Hadar” – Jerzy Brezdeń
„Almak” – Andrzej Mielicki (Ośrodek Żeglarski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni)
„More” – Tomasz Szymczuk
„Rafin” – Piotr Cłapa (PKM Gdańsk)

Klasyfikacja ORC

„Neoprofil” – Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk)
„Rastaban” – Tomasz Dworakowski
„Polled 2” – Anna Majewska (Sailing Factory)
„Zefirek” – Stanisław Bajerski (JKM Gryf Gdynia)
„Resumee” – Andrzej Kruszczyński (AKM Gdańsk)
„Aquilla” – Czesław Perlicki (YKP Gdynia)
„Zoltar” – Ireneusz Siwek
„Duży Ptak” – Krzysztof Paul (AKM Gdańsk)
„Allie” – Leopold Naskręt (JKM Roda Gdynia)

Regaty o Puchar Korsarza organizowane są przez Polski Klub Morski w Gdańsku przy współpracy Pomorskiego Związku Żeglarskiego od 2012 roku. Upamiętniają one jacht „Korsarz” należący do tego klubu, który w 1936 roku pod dowództwem Tadeusza Prechitki zwyciężył w przedolimpijskich regatach z Sopotu do Kilonii. Za zwycięstwo polska załoga otrzymała „Kronenkompass”, którego replika – Złoty Kompas Kapitański – jest nagrodą przechodnią w Pucharze Korsarza.

Organizatorem regat był Polski Klub Morski w Gdańsku, a współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą sprawują portal Żeglarski.info, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz Sailbook.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ