< Powrót
23
września 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, czyli żagle i edukacja w Pucku

Drugie Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w piątek 22 września w Pucku. Ich integralną częścią był piknik edukacyjny dla dzieci i młodzieży z pomorskich szkół.

Regaty rozegrano na akwenie treningowym przystani jachtowej w Pucku, a żeglarze rywalizowali na łodziach kupionych przez pomorskie gminy w ramach programu „Zakupu 100 Łodzi Żaglowych Na 100 lecie Zaślubin Polski z Morzem”.

Uczestnicy regat wystartowali w trzech grupach: młodzieżowej I, czyli początkujących (18 załóg) i młodzieżowej II, czyli zaawansowanych (13) oraz oficjalnej reprezentacji gmin (17). Warto dodać, że w regatach startowali uczestnicy projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy”, czyli uczniowie i ich instruktorzy a także pracownicy gmin, urzędów miast i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” organizowany przez Pomorski Związek Żeglarski realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli. Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

W uroczystym rozpoczęciu II Pomorskich Regat o Puchar Marszalka Województwa Pomorskiego (pierwsze odbyły się rok temu) wzięli udział m.in. senator Sławomir Rybicki, dyrektor Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP Adam Krawiec i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Uczestników regat i pikniku, którym dopisała pogoda przywitała burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

– Dociera do nas, że działania, które podejmujemy mają sens – powiedziała pani burmistrz. Dwa miesiące temu otwieraliśmy w Pucku nową marinę, która ma służyć żeglarzom. Chcemy, by ten obiekt i łodzie które kupiliśmy sprawdzały się, bo wiemy jak ważny jest sport i żeglarstwo.

Polską banderę na maszt wciągnął wraz z uczniami Piotr Myszka, olimpijczyk i mistrz świat w żeglarstwie, który jest Ambasadorem Mariny Puck.

– Ta forma integracji dzieci i młodzieży z pomorskich gmin, jest o tyle cenna, że ci młodzi ludzie na co dzień nie mają ze sobą kontaktu – mówi Piotr Myszka. Idea żeglarska, regaty i piknik – to najlepsze edukacyjne narzędzie. Takich lekcji ja ta, nie ma w szkole, a jeśli mogą tu być, zobaczyć, dotknąć, porozmawiać o geografii, ochronie środowiska, morzu, historii i tym co nas otacza, tu na Pomorzu, to jestem za tym, by takie imprezy odbywały się częściej. W tę stronę powinna pójść edukacja żeglarska.

Podczas pikniku edukacyjnego, który odbywał się na Zielonej Plaży puckiej mariny uczestnicy zdobywali punkty uczestnicząc w realizacji zadań związanych z żeglarstwem.

– To bardzo fajny czas, możemy tu poznać wiele ciekawych rzeczy, jest piękna pogoda – mówili młodzi uczestnicy pikniku edukacyjnego z Brodnicy Górnej.

– Możemy się poznać i spędzić czas ciekawiej niż w szkole – dodali ich rówieśnicy z Łeby.

– Bardzo nam się podoba ta impreza, fajnie by było, gdyby takich regat i pikników było ich więcej – stwierdzili z kolei młodzi adepci żeglarstwa z Malborka.

W pikniku edukacyjnym wzięli udział reprezentanci szkół z takich miejscowości jak: Cedry Wielki, Cedry Małe, Wocławy, Kłodawa, Czersk, Gdańsk, Brodnica Góra, Kępice, Konarzyny, Puck, Łeba, Choczewo, Malbork, Straszyn, Wojanów, Łęgowo, Sierakowice, Gowidlino, Kończewo, Sycewice, Słonowice, Sztum, Czernin, Gościszewo, Nowa Wieś i Objazda.

W regatach trzecie miejsce w grupie początkujących zajęła załoga z Karsina, drugie miejsce zajęła załoga Cedrów Wielkich a pierwsze Kobylnica. W grupie zaawansowanych trzecie miejsce zajęła gmina Puck, drugie miasto Puck, a pierwsze Cedry Wielkie. W grupie reprezentacji gmin trzecie miejsce zajęły Cedry Wielkie, drugie miejsce wywalczyli reprezentanci Czerska a zwycięzcami okazali się reprezentanci Kosakowa.

W uroczystości zakończenia regat i pikniku w Pucku wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Wiem, że zaczynacie żeglować, ale przyjdzie taki moment, że na większych jednostkach przypłyniecie do Pucka – powiedział Mieczysław Struk. – Chcę wam podziękować, że jesteście tu w Pucku, ale także dziękuję wójtom gmin, bo dzięki nim mogliśmy kupić łodzie, uruchomić szkolenie i zachęcić nauczycieli i instruktorów, by z wami tu byli. To wielka sprawa.

Podczas uroczystości zakończenia regat wyróżniono także osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju edukacji i żeglarstwa w województwie pomorskim. W Pucku takie wyróżnienia otrzymali: Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie i Wacław Liskiewicz, wybitny konstruktor jachtów, żeglarz, komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Organizatorami II Pomorskich Regat o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a współorganizatorami Miasto Puck i Pomorski Związek Żeglarski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ