< Powrót
27
czerwca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Puchary Marynarki Wojennej
Uczestnicy Regat o Puchary Marynarki Wojennej.

Regaty o Puchary Marynarki Wojennej uświetniły Święto Morza

Dziesięć jachtów przez trzy dni rywalizowało w zakończonych w niedzielę 27 czerwca Regatach o Puchary Marynarki Wojennej. Zawody zorganizowane przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni wchodzą w skład Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Wiele atrakcji przygotował gdyński Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica na ostatni weekend Święta Morza. Najważniejszą były oczywiście Regaty o Puchary Marynarki Wojennej, które zgromadziły kilkudziesięciu żeglarzy i dziesięć jachtów. Nie było to jednak wszystko.

– Na wodzie odbywała się dobra, sportowa rywalizacja i bardzo jestem zadowolony, że tyle załóg brało w nich udział – opowiada Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica. – Regaty są bowiem największym świętem dla żeglarza. Na ich bazie wspólnie z samorządem województwa pomorskiego zrealizowaliśmy projekt „Z wiatrem za horyzont”, który polegał na tym, żeby walory turystyczne Pomorza – stojącego morzem i żeglarstwem – przedstawić odwiedzającym gdyńską marinę. Nie tylko mieszkańcom, ale też przyjezdnym z głębi Polski, którzy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się zmaganiom na wodzie, także za pomocą trackingu. Regaty były na żywo komentowane, można było też zwiedzić jachty.

Puchary Marynarki Wojennej

Barbara i Tomasz Sontowscy na jachcie „Zefirek”.
Fot. JKMW Kotwica

Jednostki rywalizowały w czterech grupach – ORC A, ORC B, Open 1 i Open 2. W ORC A zwyciężył jacht „Zefirek” ze skipperem Tomaszem Sontowskim (JKM Gryf Gdynia).

– To były super regaty, bardzo ładna trasa, fajna pogoda i wszystko nam wychodziło – komentuje Barbara Sontowska, żona Tomasza i załogantka „Zefirka”.

– Teraz przed nami Nord Cup, następnie wystartuję w regatach samotników, a później w mistrzostwach Polski ORC – dodaje Tomasz Sontowski.

Drugą lokatę zajął „Aquila”, za którego sterem stanął 85-letni Czesław Perlicki (YKP Gdynia), a trzecią „Duży Ptak” z Mariuszem Sarnowskim (AKM Gdańsk). W grupie ORC B startował tylko jeden jacht – „Hadar” – za którego sterem stał Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica).

Puchary Marynarki Wojennej

„Nauticus” okazał się najlepszy w grupie Open 1.
Fot. JKMW Kotwica

W grupie Open 1 pewne zwycięstwo odniósł „Nauticus” z Maciejem Polańskim (JKMW Kotwica).

– Pływało się bardzo dobrze, ponieważ warunki atmosferyczne były idealne, praktycznie letnia pogoda, super wiatr – od słabego po silne szkwały, ale bez flauty – opowiada Maciej Polański. – Udało nam się zająć pierwsze miejsce we wszystkich wyścigach. To zasługa przede wszystkim załogi, która się zmobilizowała – za co jej serdecznie dziękuję.

Drugie miejsce zajął „Sarmata II” z Adrianną Reszką, trzecie „Legia” z Czesławem Różańskim, a czwarte „Tornado” z Ireneuszem Górecznym. W grupie Open 2 natomiast na pierwszej lokacie uplasował się „Mat II” ze sternikiem Andrzejem Mesojedem, a na drugiej „Trefl” z Adamem Dudą (wszyscy JKMW Kotwica).

Organizatorem Regat o Puchary Marynarki Wojennej był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski. Zawody odbyły się przy wsparciu portalu Żeglarski.info. Były także częścią Święta Morza w Gdyni i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Wyniki Regat o Puchary Marynarki Wojennej

PODZIEL SIĘ OPINIĄ