< Powrót
10
lipca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Barbary i Tomasza Sontowskich
Sontowski

Znani i nieznani: Barbara i Tomasz Sontowscy

Od 40 lat Barbara i Tomasz Sontowscy wspólnie pływają, ścigają się w regatach oraz odkrywają nieznane karty z historii gdańskiego żeglarstwa. Warto ich poznać.

Ona – krakowska harcerka, on – gdański żeglarz związany z Polskim Klubem Morskim i Yacht Klubem Stal Gdynia. Ich drogi skrzyżowały się w Jastarni w 1978 roku, a niedługo później żeglowali już wspólnie.

– Zaczynałam przygodę z żeglarstwem w harcerstwie w moim rodzinnym Krakowie – wspomina Barbara Sontowska. – Odbywaliśmy dłuższe rejsy Wisłą – w 1973 roku do Fromborka na 500. urodziny Mikołaja Kopernika, a rok później do Gdańska na Operację Żagiel. W Jastarni, podczas jednego z rejsów chorągwianych, spotkałam Tomka. Akurat wiało wówczas 8 w skali Beauforta z południa przez trzy dni i nie można było wyjść w morze. Po ślubie zastanawialiśmy się, czy będziemy mieszkać w Gdańsku czy w Krakowie. Ale wiedziałam, że mąż uschnie bez morza, więc padło na Gdańsk.

Sontowski

Tomasz Sontowski (drugi z lewej) na jachcie „Jantar” w 1974 roku.

Młode małżeństwo wykorzystywało każdą okazję, żeby pływać – zarówno w rejsach turystycznych, jak i w regatach, głównie na jachcie „Chrobata”. Miłość do białych żagli udało im się zaszczepić także trójce dzieci.

– Dzieci pływały z nami w rejsach morskich i samodzielnie w regatach na Optimistach, Cadetach i w klasie Splash – mówi Tomasz Sontowski. – W pewnym momencie jeździliśmy z trzema Optimistami! Syn Marcin dwukrotnie był mistrzem Okręgu Gdańskiego w klasie Optimist, a córka Aleksandra z Agatą Czopek jako sterniczką zdobyła mistrzostwo Polski w klasie Cadet. I choć dzieci już nie są związane ze sportami wodnymi, to rekreacyjnie wciąż pływają.

Barbara i Tomasz natomiast regularnie żeglują.  Pływali m.in. na jachtach „Rodło”, „Copernicus”, „Passat”, „Orkan”, „Weekend”, „Tequilla”, „Albatros” i „Orion”. Mają na koncie rejsy po Bałtyku i Adriatyku, na angielską wyspę Wight i Wyspy Alandzkie. Pływają też po wodach śródlądowych na Mazurach i Kaszubach. Startowali w regatach zatokowych na „Santanie”, „Chrobacie”,„Zefirku”, „Auguście” i „Petrelu”. Obecnie pływają na klubowym jachcie Conradzie 24R „Zefirek”, którego Tomasz jest opiekunem w Jacht Klubie Morskim Gryf Gdynia.

Sontowski

Barbara i Tomasz Sontowscy podczas wakacyjnego rejsu.

– Dogadujemy się i dobrze nam się pływa – i nie tylko dlatego, że słucham kapitana – śmieje się Barbara Sontowska. – Tomek też nauczył się, że trzeba być wyrozumiałym dla załogi, co kiedyś nie było popularne wśród żeglarzy.

– Najlepiej wspominamy wyprawę w szkiery Szwecji, którą odbyliśmy w 2004 roku. Poznaliśmy ciekawych ludzi i inny akwen – mówi Tomasz Sontowski. – Ale rejsu marzeń nie mamy – najważniejsze, żeby być na łódce i pływać. Wszystko jedno w którą stronę.

Barbarę i Tomasza Sontowskich połączyła też historia. Dla niego jest to wielka pasja, ona jest historyczką z wykształcenia. Dlatego zaangażowali się w zachowywanie dziejów żeglarstwa. W 1986 roku na konferencji naukowej w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu opowiedzieli o Polskim Klubie Morskim, a w 2014 roku napisali książkę o historii tego klubu – „Polski Klub Morski. Opowieści o ludziach i jachtach”. W 2002 roku opracowali też dzieje Yacht Klubu Stal Gdynia.

Sontowski

Znaleziona przez Barbarę i Tomasza Sontowskich fotografia przedstawiająca obóz żeglarski Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku w 1934 lub 1935 roku.

– Naszym najciekawszym znaleziskiem był zespół dokumentów z gdańskiej stoczni Kroppa, z finansami i datami budowy jachtów dla Polskiego Klubu Morskiego, w tym słynnego „Korsarza” – opowiada Tomasz Sontowski. – Bardzo cenne są też zdjęcia od Jerzego Pettke, którym uwieczniał życie PKM-u.

Barbara Sontowska, ur. w 1957 roku, jachtowy sternik morski. Żeglować zaczęła w Krakowskiej Żeglarskiej Drużynie Harcerskiej przy XI LO, później pływała z mężem w Polskim Klubie Morskim w Gdańsku, Yacht Klubie Stal Gdynia i Jacht Klubie Morskim Gryf Gdynia. Z wykształcenia historyk, z zawodu nauczycielka historii i informatyki. Pracowała w szkołach podstawowych i gimnazjum na Kaszubach. Honorowy członek PKM.

Tomasz Sontowski, ur. 1953 roku. Kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa. Pływać uczył się w klubie Wodnik Gdańsk, następnie w Polskim Klubie Morskim w Gdańsku, w którym żeglował na jachtach „Ranewid, „Swantewid, „Korsarz”, „Jantar” i „Pirat”. Później związał się z Yacht Klubem Stal Gdynia i Jacht Klubem Morskim Gryf Gdynia. Wielokrotnie startował w regatach na dużych jachtach morskich – „Copenicusie”, „Rodle”, „Lewanterze”, „Monsunie”, „Passacie” oraz w klasie Nefryt, C-24 i QT. Był kilkakrotnym wicemistrzem Polski w klasie C-24. Jest honorowym członkiem Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Pracował jako elektryk w Elmorze i na statkach oraz prowadził szkolenia w Szkole Żeglarstwa Junga.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ