< Powrót
26
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
archiwum
Puchar Obrońców Westerplatte

Regaty upamiętnią bohaterskich obrońców Westerplatte

Już po raz 44. odbędą się w Gdańsku Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Organizatorem imprezy, która rozpocznie się w sobotę 27 sierpnia, jest Yacht Klub Północny.

Żeglarze regatami upamiętniają bohaterskich obrońców Westerplatte już od 1966 roku. Początkowo zawody im poświęcone organizował Polski Klub Morski, ale od końca lat 70. odpowiada za nie Yacht Klub Północny. W tym roku odbędzie się już 44. edycja tej imprezy.

Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte są ważnym punktem w regatowym kalendarzu i co roku przyciągają dziesiątki uczestników, w tym najlepszych polskich żeglarzy morskich. W ubiegłym roku w grupie ORC zwyciężył Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk) – multimedalista mistrzostw Polski, a w Open Zbigniew Gutkowski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), doświadczony żeglarz oceaniczny i uczestnik wokółziemskich samotnych regat VELUX 5 Oceans Race.

Regaty rozpoczną się w sobotę 27 sierpnia. O godzinie 10 zaplanowano start pierwszego wyścigu. Po jego zakończeniu odbędzie się drugi – długi, który będzie również osobno klasyfikowany jako Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Będzie on również – jako wyścig Bursztynowa 10 – częścią zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Następnego dnia zaplanowano przeprowadzenie kolejnych dwóch wyścigów. Jachty będą klasyfikowane w grupach ORC, KWR i Open. Zakończenie regat odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia o godzinie 17 w siedzibie Yacht Klubu Północnego.

Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte wchodzą w skład cyklu Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu Zatoki Gdańskiej. Organizatorem zawodów jest Yacht Klub Północny w Gdańsku we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ