< Powrót
13
czerwca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Dar Młodzieży

Rejs Niepodległości: Ostatni port przed wypłynięciem na ocean

Dar Młodzieży po wizycie w Estonii, Norwegii i Danii wrócił do Polski na uroczyste obchody Światowych Dni Morza, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca w Szczecinie. Podczas postoju w porcie fregata zostanie przygotowana do wypłynięcia na szerokie wody. Przed nią wizyta między innymi w Dakarze, Kapsztadzie, czy Szanghaju.

Rejs promujący obchody stulecia odzyskania przez Polską niepodległości po raz ostatni zawitał do polskiego portu. Po Gdyni, z której Dar Młodzieży wypłynął 20 kwietnia, uczestnicy rejsu dotarli do Szczecina, by wziąć udział w Światowych Dniach Morza. Jest to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych (IMO) – organizacji, do której Polska przynależy od 1960 roku. Tegoroczne obchody po raz pierwszy są organizowane w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Polska należycie wypełnia swoje obowiązki związane z przynależnością do IMO w ramach współpracy na rzecz bezpiecznej, przyjaznej środowisku, efektywnej i zrównoważonej żeglugi – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Ostatnie lata przyniosły rozkwit polskiej gospodarki morskiej. Regularnie notujemy nowe rekordy przeładunków w portach morskich, modernizowany jest przemysł stoczniowy, realizujemy kluczowe inwestycje dla transportu rzecznego, a akademie morskie w Gdyni i Szczecinie uznawane są za jedne z najlepszych na świecie pod względem jakości kształcenia.

Udział w Światowych Dni Młodzieży zadeklarowali ministrowie oraz delegacje z kilkudziesięciu państw. Nie mogło tam także zabraknąć Daru Młodzieży, którego zadaniem jest promocja Rzeczypospolitej na morzach i oceanach. Fregata zawitała do szczecińskiego portu, gdzie zostanie do 15 czerwca, a następnie wyruszy do niemieckiego Bremerhaven. To drugi port podczas rejsu, gdzie dojdzie do wymiany części uczestników – laureatów konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. W porcie nastąpi również tankowanie żaglowca.

W Szczecinie na członków załogi, wszystkich mieszkańców miasta i turystów czeka wiele atrakcji. W planach jest kino plenerowe, zwiedzenie jednostek pływających, w okolicach Starej Rzeźni stanie Miasteczko Portowe z grami, konkursami i zabawami. W rozbitym obok namiocie sferycznym powstanie Morskie Centrum Edukacyjne. Będzie tam można odbyć interaktywną wycieczkę po porcie, zacumować statek czy nauczyć się nadawać sygnał SOS.

Rejs Niepodległości to żeglarska wyprawa przez świat organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zostało podzielone na 12 etapów. Łącznie w całym rejsie weźmie udział ponad 1000 młodych osób z całego kraju, wyłonionych w ramach konkursu oraz studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i uczniów szkół morskich. Dar Młodzieży odwiedzi 22 porty (m.in. Kopenhagę, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, Los Angeles czy Londyn) w 18 państwach świata. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Dookoła świata pod żaglami”. Punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ