< Powrót
15
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
nawigacj
Od lewej: młodzi nawigatorzy Daria Lewicz i Kacper Bokacz, ich opiekunka Magdalena Szałek i Filip Szałek.

Rejsy młodych mistrzów nawigacji na pokładzie „PorFavor”

Trwają rejsy uczestników IV Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Codziennie o godz. 9 z gdyńskiej mariny na kilkugodzinną wyprawę po Zatoce Gdańskiej wypływają kolejne grupy uczniów szkół podstawowych z województwa pomorskiego.

W rejsach weźmie łącznie udział 57 młodych nawigatorów z opiekunami. To finaliści II etapu konkursu. Młodzi nawigatorzy pływają na jachcie „PorFavor”, a w programie rejsów zaplanowano zawinięcie do portu w Helu, Sopocie lub Gdańsku.

W rejs po Zatoce popłynęli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zaleskich, Daria Lewicz i Kacper Bokacz. Nie było to ich pierwsze spotkanie z morzem, choć wcześniej nie pływali na małym jachcie.

– W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w akcji Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Pomorze na Morze” – wyjaśnia Kacper. – Wtedy płynęliśmy na „Zawiszy Czarnym”. To duży żaglowiec w porównaniu z „PorFavor”. Boimy się, że trochę pobuja i zmoczy nas morska fala, ale też mamy nadzieję, że ponieważ na „Zawiszy” było fajnie, teraz też będzie.

Jacht „Por Favor”.

Jacht „PorFavor”.

Uczniowie cieszyli się, że udział w konkursie daje im możliwość zdobywania nowych doświadczeń.

– Jesteśmy młodzi i mamy czas na naukę nowych rzeczy – mówi Daria Lewicz. – Ten konkurs to super sprawa. Mieszkamy na Pomorzu, więc warto wykorzystać takie okazje jak ten rejs na poznawanie morza z bliska.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyli uczniowie z Gdańska, Gdyni, Rumi, Władysławowa, Słupska, Korzeniewa, Kobylnicy, Ustki, Zagórzycy, Głobina, Kwidzyna, Łeby, Szemudu, Marszewa Lęborskiego, Kowali i Zaleskich. Pierwsze trzy miejsca zajęły dziewczęta. Tytuł mistrza nawigacji wywalczyła Joanna Lisiak (Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, opiekun – Beata Zduniak), II miejsce zajęła Julia Nakoneczna (Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, opiekun – Joanna Ploch) a na III lokacie znalazła się Aleksandra Ossowska (Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, opiekun – Ewa Matczak). Konkurs jest jednym z elementów Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

Rejsy potrwają do 29 maja, a ich fundatorem jest Pomorski Związek Żeglarski, przy współpracy z Fundacją Aktywnie i Zdrowo oraz Fundacją Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ