< Powrót
9
lipca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018

Rekordowa trzynastka w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018

445 jachtów oraz ponad 700 żeglarek i żeglarzy wzięło udział w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018. To rekord frekwencji w 13-letniej historii imprezy. W ostatni weekend, 7-8 lipca, po tytuł mistrzów Polski w klasie Nautica 450 sięgnęli Witold Małecki i Maciej Odważny. Piotr Tarnacki zaś wygrał wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i okazał się najlepszy w regatach Micro.

– Za nami dziesięć dni regatowych – podsumowuje Jakub Łapiński, dyrektor regat. – Przeprowadziliśmy rywalizację w kilkunastu klasach, w tym w trzech miała ona rangę mistrzostw Polski.

Odbył się także niesamowite wyścigi: Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym równocześnie żeglowały wszystkie jednostki napędzane wiatrem: jachty, katamarany, deski windsurfingowe i kitesurfingowe oraz trwający ponad dobę B8 Race.

– To wszystko przełożyło się na rekord frekwencji: ponad 700 uczestników na ponad 400 jachtach – cieszy się Jakub Łapiński. – Mimo, że czasami warunki bywały ekstremalnie trudne, dzięki walorom tutejszego akwenu udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane zmagania. Trasy w zależności od warunków ustawialiśmy na Zatoce Gdańskiej lub na rozlewisku Wisły Śmiałej. Żeglarzom podoba się także baza noclegowa hotelu Galion oraz pole namiotowe. Chwalą, że jest ona blisko od portu, a z niego z kolei nie jest daleko na trasy regatowe.

W ostatnich dniach najbardziej zapracowanym, ale i najszczęśliwszym uczestnikiem Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 był Piotr Tarnacki.

– W Górkach Zachodnich jest rewelacyjnie – mówi Tarnacki, ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro. – Bardzo mi się podoba tutaj, dlatego postanowiłem  startować w dwóch regatach. W Bursztynowym Pucharze Neptuna popłynąłem na katamaranie. Od trzech lat próbowałem zdobyć to trofeum i wreszcie się udało. To dla mnie bardzo prestiżowa sprawa. Natomiast w Micro ryzykowałem, gdyż musiałem odpuścić pierwszy bieg, a to oznaczało, że następnego dnia musiały się odbyć się co najmniej trzy starty, by ten, w którym nie wziąłem udziału, nie liczył się do klasyfikacji. I aura pozwoliła. Wygrałem wszystkie trzy, choć łatwo nie było, bo mocno nacisnął Rafał Sawicki. Myślę, że obaj możemy mierzyć w podium tegorocznych mistrzostw świat.

Dla tego żeglarza 77 Racing Club Gdańsk klasa Micro pozostaje nadal główną, ale cały czas szuka nowych wyzwań. W czerwcu brał udział w wyścigu legend Volvo Ocean Race, a za kilka miesięcy dysponować będzie nowym jachtem.

– Rejs „Copernicusem” to była podróż sentymentalna, gdyż żeglować mogłem wspólnie z tatą na jachcie, na którym w 1973 roku płynął on w rejsie dookoła świata – opowiada  Piotr. Natomiast w październiku odbieram jacht Melges 20, który pozwoli nam na żeglugę praktycznie przez cały rok. A na Micro zamierzam startować na pewno przez dwa najbliższe lata. Celem jest 10 tytułów mistrzostw świata i na pewno regaty tej rangi, które w 2020 roku odbędą się w Gdańsku.

Niekwestionowanym zwycięzcą wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna okazał się wyczynowy katamaran „Roca”, wyposażony w hydro-skrzydła, dzięki którym dosłownie fruwa nad wodą. Sterował nim Piotr Tarnacki wraz z załogantem Bartoszem Makałą, osiągając wynik 1h 52′ 35 s. Drugi, ale jako pierwszy jednokadłubowiec, na metę wpłynął jacht „Globe” ze sternikiem Zbigniewem Gutkowskim wraz z załogą. Czas: 1h 57′ 1 s. Trzecie miejsce zajął jacht „Scamp 27” ze sternikiem Witoldem Karłowem wraz z załogą. Czas: 2h 11′ 7 s.

W edycji 2018 poza nagrodą główną, wyróżnione zostały również podkategorie:
– Jachty jednokadłubowe poniżej 6,5 m: załoga Piotra Adamowicza na jachcie „Neoprofil”
– Jachty jednokadłubowe 6,5 – 8 m: załoga Radosława Cierpiał, jacht „Salamander”
– Jachty jednokadłubowe 8 – 10 m: załoga Ireneusza Siwka, jacht „Zoltar”
– Jachty jednokadłubowe 10 – 12 m: załoga Tomasza Makowskiego, jacht” Apollo Sails 2 Easy 2”
– Jachty jednokadłubowe powyżej 12 m: załoga Zbigniewa Gutkowskiego, jacht „Globe”

Wszyscy żeglarze przepłynęli linię mety w najpóźniej cztery godziny od startu. – To najszybszy wyścig w historii regat, warunki dopisywały żeglarzom – mówi Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat.

Po Hobie Cat 14 i 16, które w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 wyłoniły medalistów mistrzostw Polski w poniedziałek, 2 lipca, w niedzielę, 9 lipca regaty tej rangi zakończyła Nautica 450. Cztery z dziewięciu biegów wygrali Witold Małecki i Maciej Odważny (ProData Sailing Team) i to oni sięgnęli po złoto, choć w jednym z wyścigu przydarzyła im się dyskwalifikacja.

– W poprzednich latach byliśmy na 2-3 miejscu – mówi Małecki. – Stąd była chęć wygrania. To nasz pierwszy tytuł, dlatego smakuje super. Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się dopiero w ostatnim wyścigu, na ostatnim kursie w dół z wiatrem. Cieszymy się tym bardziej, że udało nam się wygrać właśnie tutaj. Uważam Galion za wspaniałe miejsce. Jest tutaj atmosfera takiego niezwykłego oddechu, swobody. Bardzo lubię tu przyjeżdżać. Gdy pytają nas, jaki klub reprezentujemy, z sentymentu podajemy Klub Studencki Politechniki Poznańskiej, bo tam zaczęła się nasza przygoda żeglarska. Pływamy razem od 30 lat. Żeglarstwo to nasze hobby. Ja jestem z wykształcenia informatykiem, a Maciek elektronikiem.

Wicemistrzami Polski w klasie Nautica 450 zostali Łukasz Maksymowicz i Wojciech Groszyk   (Między Żaglami), którzy do pierwszego miejsca stracili trzy punkty, a brąz zdobyli: Tomasz Zambrzycki i Paweł Matusiak (Yacht Club Rewa).

W obu prestiżowych wyścigach Pantaenius Nord Cup (B8 Race, Bursztynowy Puchar Neptuna) żeglowali uczestnicy mistrzostw Zatoki Gdańskiej 2018. Wraz z trzema biegami przeprowadzonymi 9 lipca złożyły się one na klasyfikację generalną. W ORC najlepszy okazał się jacht PGO Good Speed, pod dowództwem Łukasza Trzcińskiego.

Triumfatorzy klas kończących Regaty Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018

Nautica 450 – mistrzostwa Polski
1. Witold Małecki, Maciej Odważny (ProData Sailing Team)
2. Łukasz Maksymowicz, Wojciech Groszyk (Między Żaglami)
3. Tomasz Zambrzycki, Paweł Matusiak (Yacht Club Rewa)

Micro
1. Piotr Tarnacki, Bartosz Makała, Rafał Becker (Racing Club Gdańsk)
2. Rafał Sawicki, Joanna Mariańska, Krzysztof Mariański (Yacht Club Sopot)
3. Maciej Twarowski, Mirosław Zając, Agata Czarmińska (YC Rewa)

 Flying Dutchman
1. Jacek Tyszkiewicz (YKP Warszawa), Katarzyna Sobieraj (UKS FIR Warszawa)   
2. Paweł Świderski, Marcin Zawistowski (Spójnia Warszawa)
3. Tomasz Kośmicki, Adrian Górka (WKŻ Wolsztyn)

Korsarz
1. Michał Dominiak, Tomasz Wysocki (Korsarska Flota Północ)
2. Janusz Kasiak, Diana Kasiak (Strefa Wiatru)
3. Bogdan Knitter, Piotr Lopuchin (LKS Charzykowy)

Sigma Active
1. Mariusz Wandasiewicz, Katarzyna Wandasiewicz
2. Robert Sobociński, Sławomir Kodrzycki (Przystań Toruń)
3. Norbert Nowacki (RJKP Poznań)

Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej 2018

ORC
1. PGO Good Speed, kpt. Łukasz Trzciński
2. Smoke, Robert Gwóźdź
3. Atlantic Puffin, Szymon Kuczyński

Open
1. Sailfisher, Robert Marek Studziński

Nord Cup Classic

KWR
1. Saint-Amore, Hubert Jabłoński
2. Apus, Sławomir Nojek
3. Jaricho, Piotr Korczak

Open
1. Scamp 27, Witold Karałow
2. Tinkara, Sławomir Łoboda
3. Blagodarnosc 2, Tomasz Kaczmar

ORC I
1. PGO Good Speed, kpt. Łukasz Trzciński
2. Smoke, Robert Gwóźdź
3. Polled 2, Jacek Chabowski

ORC II
1. Neoprofil, Piotr Adamowicz
2. Busy Lizzy, Kuba Marjański
3. Sea Bee, Jan Kozarzewski

Żeglarskie święto w Gdańsku wspólnie przeprowadzili: AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Yacht Club Gdańsk, przy wsparciu partnerów i sponsorów, którymi były: miasto Gdańsk, Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów, Boatex Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych, Ziaja i Granaria Gdańsk.

Regaty są organizowane przy współpracy Baltic Sail, Gminą Kolbudy, Polskim Związkiem Żeglarskim, Pomorskim Związkiem Żeglarskim oraz Grupą Lotos.

Patronami medialnymi są: portal Trojmiasto.pl, magazyn Jachting, magazyn Wiatr, Radio Plus, portal Taweran Skipperów, magazyn Prestiż oraz wŚlizgu, portal Żeglarski.info, Gazeta Wyborcza Trojmiasto.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ