< Powrót
13
maja 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Szkółka Żeglarska Marina Błotnik
W regatach wzięło udział 82 młodych żeglarzy.

Rekordowe regaty w Cedrach Wielkich

W Cedrach Wielkich rozegrano pierwszą rundę II Żeglarskiego Pucharu Żuław w 2024 roku. W sobotę, 11 maja i niedzielę, 12 maja 2024 roku wystartowała w nich rekordowa liczna młodych żeglarzy z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

– Mieliśmy rekord frekwencji, bo wystartowało 82 młodych zawodników z 9. klubów żeglarskich – mówi trener Krzysztof Kocięda, koordynator regat w Cedrach Wielkich.

60 żeglarzy ścigało się na Optimistach, a 22 na Marinerach. Dopisali także kibice, czyli rodzice i dziadkowie młodych żeglarzy, którzy dopingowali swoje dzieci i wnuki w Marinie Błotnik.

W regatach brali udział żeglarze: GKM Cedrus, KS Zatoki Puck, MKŻ Arki Gdynia, Navigo Sopot, Wodniaków Garczyn, Damroki Chmielno, Tafii Kolbudy, Jachtuklubu Elbląg i UKS Tolkmicko.

W regatach startowali reprezentanci 9. klubów z dwóch województw.

W grupie C najlepszy okazał się Antoni Kucharski (Tafii Kolbudy) przed Konstantym Żołnierukiem (UKS Tolkmicko) oraz najlepszą wśród dziewcząt Vivienne Jankowską. W grupie D triumfował Sasha Kardaś (UKS Navigo Sopot) przed Leonem Szmidtem (Zatoka Puck) i Hubertem Chajmikiem (Zatoka Puck). Najlepsza z dziewcząt Dominika Kass (Zatoka Puck) zajęła 8. miejsce.

W kategorii Mariner 19 pierwsze miejsce zajęli: Weronika Dymarkowska, Marcelina Grylewska, Oliwia Duchnowska i Antoni Kuc. Drugie miejsce wywalczyli: Zofia Seredyńska oraz Wiktor i Jan Polanowscy, a trzecie: Oliwia Cymańska, Maria Wyżlic i Jeremiasz Domino.

W Żeglarskim Pucharze Żuław dzieci ścigają się na łodziach klasy Optimist w dwóch grupach. W grupie D startują debiutanci, którzy mają łatwiejsza trasę do pokonania i prostsze zadania do wykonania na wodzie. W grupie C startują dzieci, które potrafią już sprawniej żeglować na trasie regatowej.

Następne regaty ŻPŻ odbędą się w czerwcu w Gdańsku

Żeglarski Puchar Żuław to impreza zainicjowana w 2023 roku, na wzór Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Ideą jego powstania było stworzenie warunków do startów dzieciom, które jeszcze nie pretendują do udziału w regatach na poziomie krajowym.

W ramach tego Pucharu dwie imprezy odbywają się w województwie pomorskim, a dwie w warmińsko-mazurskim. Po weekendowej imprezie w Cedrach Wielkich, kolejna odbędzie się w Gdańsku-Górkach Zachodnich (8-9 czerwca), następnie Suchaczu (20-21 lipca) i na koniec w Tolkmicku (17-18 sierpnia).

Organizatorami regat w Cedrach Wielkich były: Gmina Cedry Wielkie, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu, Pomorska Federacja Sportu, Pomorski Związek Żeglarski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ