< Powrót
18
kwietnia 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Przemyslaw Dymarkowski
Gminy Kolbudy
W ubiegłym roku Żeglarski Puchar Kaszub zainaugurowany został zmaganiami o Puchar Wójta Gminy Kolbudy.

Ruszają Żeglarski Puchar Kaszub i Żeglarski Puchar Żuław

W maju po raz dziesiąty wystartuje Żeglarski Puchar Kaszub, a po raz drugi Żeglarski Puchar Żuław. Oba cykle regat mają promować i rozwijać żeglarstwo na Pomorzu wśród najmłodszych żeglarzy.

– Jakieś osiem lat temu, zainspirowany pierwszą i drugą edycją Żeglarskiego Pucharu Kaszub postawiłem sobie za cel, aby trzy podobne cykle imprez żeglarskich odbywały się w województwie pomorskim – wyjaśnia Filip Lipski, koordynator obu cykli z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Na razie doszliśmy do dwóch, drugim jest Żeglarski Puchar Żuław, trzeci jest przed jeszcze nami.

W X Żeglarskim Pucharze Kaszub odbędą się regaty w Kolbudach (25-26 maja), Mechelinkach (1-2 czerwca), Chmielnie (13-14 lipca), Wdzydzach (10-11 sierpnia) i Złotej Górze (21-22 września i 5-6 października). Organizują je kluby: KS Tafii Kolbudy, Stowarzyszenie Port Mechelinki, KS Damroka, UKS Wodniacy Garczyn i UKŻ Lamelka Kartuzy wraz z partnerami samorządowymi.

Żeglarski Puchar Żuław to impreza zainicjowana w 2023 roku, na wzór Żeglarskiego Pucharu Kaszub, za którą odpowiedzialny jest trener Krzysztof Kocięda. Ideą jego powstania było stworzenie warunków do startów dzieciom, które jeszcze nie pretendują do udziału w regatach na poziomie krajowym.

W ramach tego Pucharu dwie imprezy odbywają się w województwie pomorskim, a dwie w warmińsko-mazurskim. Najpierw odbędą się zmagania w Cedrach Wielkich (11-12 maja 2024), potem w Gdańsku (8-9 czerwca), następnie Suchaczu (20-21 lipca) i na koniec w Tolkmicku (17-18 sierpnia). Regaty organizują kluby: GKM Cedrus, KS AZS AWFiS Gdańsk, UKS Tolkmicko i Jachtklub Elbląg wraz z partnerami samorządowymi.

W Żeglarskim Pucharze Kaszub i Żeglarskim Pucharze Żuław dzieci ścigają się na łodziach klasy Optimist w dwóch grupach. W grupie D startują debiutanci, którzy mają łatwiejsza trasę do pokonania i prostsze zadania do wykonania na wodzie. Debiutanci to żeglarze, którzy zaczynają swoją przygodę w szkółkach żeglarskich i jest to ich pierwszy sezon zmagań sportowych. W grupie C to dzieci, które potrafią już sprawnie żeglować na trasie regatowej.

Dodatkowo w Żeglarskim Pucharze Kaszub młodzi żeglarze ścigają się na łodziach klasy Cadet. Tutaj startują zawodnicy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej klasie, współzawodnicząc z doświadczonymi juniorami młodszymi ścigającymi się w Pucharze Polski. W tę rywalizację zaangażowane są dwa kluby: UKŻ Lamelka Kartuzy i UKS Wodnicy Garczyn, których załogi zdobywają corocznie punkty do Systemu Sportu Młodzieżowego dla województwa pomorskiego.

W poprzednich sezonach frekwencja była bardzo dobra, bo w sumie w obu Pucharach startuje co roku ponad 300 żeglarzy i żeglarek. W ubiegłym było ich ponad 350.

Oba cykle regat są adresowane do tzw. grup naborowych, czyli dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, z nadzieją zasilenia w przyszłości kadr wojewódzkich czy nawet kadry narodowej. Zgodnie z regulaminami obu cyklów regat prowadzana jest klasyfikacja generalna uwzględniająca starty we wszystkich regatach dla wyłonienia młodych mistrzów Kaszub i Żuław. Nagrody są wręczanie na uroczystych podsumowaniach po zakończeniu sezonu żeglarskiego.

Realizacja tych projektów nie byłaby możliwa bez wsparcia Pomorskiej Federacji Sportu i środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Corocznie składany przez Pomorski Związek Żeglarski wniosek konkursowy w ramach Projektu Rozwoju Sportu znajduje uznanie w postaci przyznawanych środków finansowych.

Regulamin i kalendarz X  Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Regulamin i kalendarz II Żeglarskiego Pucharu Żuław

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ