< Powrót
27
maja 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Alan Kocięda
W regatach na jeziorze w Kolbudach wystartowało 52 młodych żeglarzy.

Rekordowe regaty Żeglarskiego Pucharu Kaszub w Kolbudach

Pięćdziesięcioro dwoje młodych żeglarzy wystartowało w pierwszych regatach cyklu X Żeglarskiego Puchar Kaszub w Kolbudach.

Tatiana Hrycyna z UKS Navigo Sopot przed Antonim Kucharskim z klubu Tafii Kolbudy i Weroniką Starostecką z UKS Tolkmicko – to pierwsza trójka w klasie Optimist w grupie C, w której wystartowało 36 żeglarzy. W grupie D, gdzie startowało 16 zawodników, najlepsi byli Maria Kurkowska z UKS Navigo Sopot, Łukasz Fiedorczuk z MKŻ Arka Gdynia i Nela Wojda z UKS Navigo Sopot.

– Warunki wiatrowe były słabe, bądź wiatr był zmienny, ale to też jest wartość dodana dla dzieci, które przecież muszą uczyć się żeglować w różnych okolicznościach – powiedział trener Krzysztof Kocięda, organizator regat w Kolbudach. – Cieszę się, że udało się zrobić bardzo dużo wyścigów, bo 10 w grupie C i 9 w grupie D.

To były pierwsze regaty w tegorocznym cyklu Żeglarskiego Pucharu Kaszub.
Fot. Alan Kocięda

W sumie wystartowało 52 zawodniczek i zawodników, a to znaczy, że padł kolejny rekord tych regat. W zmaganiach w Kolbudach brali udział reprezentanci ośmiu klubów z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zdaniem Krzysztofa Kociędy ważne jest także to, że oprócz najlepszych młodych żeglarzy, nagrodzeni zostali także ich trenerzy, którzy pracując na rozwój żeglarstwa.

Kolejne regaty z cyklu X Żeglarskiego Pucharu Kaszub odbędą się w Mechelinkach w dniach 1 i 2 czerwca, potem w Chmielnie (13-14 lipca), Wdzydzach (10-11 sierpnia) i Złotej Górze (21-22 września oraz 5-6 października).

Zmagania w Kolbudach.
Fot. Alan Kocięda

W Żeglarskim Pucharze Kaszub dzieci ścigają się na łódkach klasy Optimist w dwóch grupach. W grupie D startują debiutanci, którzy mają łatwiejsza trasę do pokonania i prostsze zadania do wykonania na wodzie. Są to żeglarze, którzy zaczynają swoją przygodę w szkółkach żeglarskich i jest to ich pierwszy sezon zmagań sportowych. W grupie C to dzieci, które potrafią już sprawnie żeglować na trasie regatowej. Dodatkowo w Żeglarskim Pucharze Kaszub młodzi żeglarze ścigają się na Cadetach. Tutaj startują zawodnicy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej klasie, współzawodnicząc z doświadczonymi juniorami młodszymi ścigającymi się w Pucharze Polski. Ten cykl regat jest adresowany do tzw. grup naborowych, czyli dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, z nadzieją zasilenia w przyszłości kadr wojewódzkich czy nawet kadry narodowej.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ