< Powrót
31
października 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Kurt Arrigo/Rolex
Rolex Middle Sea Race 2022
Uczestnicy regat Rolex Middle Sea Race 2022.

Rolex Middle Sea Race 2022: Jak poszło polskim załogom?

W nocy w poniedziałek 31 października na metę regat Rolex Middle Sea Race 2022 dotarły ostatnie jachty. Jak w wyścigu spisało się dziewięć jednostek z polskimi załogami?

To była jedna z dłuższych czasowo edycji śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race. Z powodu bardzo słabego wiatru pokonanie liczącej ponad 600 Mm trasy okazało się niełatwym zadaniem. O ile szybkie jachty regatowe – wielokadłubowce oraz m.in. polskie „I Love Poland” i „Sailing Poland” – dotarły na metę po dwóch-trzech dniach, tak część żeglarzy płynących na mniejszych i wolniejszych łódkach po prostu wycofała się z rywalizacji.

Taki los spotkał trzy z dziewięciu polskich jachtów – „Pneumę” ze sternikiem Andrzejem Różyckim, „Xynthię” z Jackiem Podolskim i „Blue Horizon” z Jackiem Chabowskim.

„I Love Poland” ze sternikiem Grzegorzem Baranowskim zajął trzecie miejsce w Line Honours jednokadłubowców. W klasie IRC Overall uplasował się na dwunastej lokacie, w IRC 1 na dziesiątej, w ORC Overall na ósmej, a w ORC 1 również na ósmej.

„Sailing Poland” z Jelmerem van Beekiem za sterem w Line Honours jednokadłubowców był czternasty, w IRC Overall siedemnasty, a w IRC 1 trzynasty. Dwudzieste ósme miejsce w Line Honours zajął „Scamp 3” z Witoldem Karałowem, a dwudzieste dziewiąte „Essentia” z Marcinem Sutkowskim. Pierwsza z jednostek była ponadto trzydziesta pierwsza w grupie IRC Overall, szósta w IRC 3, dziewiętnasta w ORC Overall i szósta w ORC 2. Druga zaś dwudziesta piąta w IRC Overall, trzecia w IRC 4, dwunasta w ORC Overall i druga w ORC 4.

Jako czterdziesty drugi jednokadłubowiec do mety dotarł „Fast Forward” z Katarzyną Ostrowską. W klasie IRC Overall zajął pięćdziesiąte miejsce, w IRC 2 dziewiąte, w ORC Overall trzydzieste piąte, a w ORC 2 siódme. Jako ostatni polski jacht regaty ukończył dzisiaj w nocy „Hobart” z Mirosławem Zemke za sterem. W Line Honours zajął on pięćdziesiątą pierwszą lokatę, w ORC Overall trzydziestą czwartą, a w ORC 5 szóstą.

Ponieważ ostateczne, oficjalne wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, możliwe są drobne zmiany w lokatach.

Zwycięzcą Rolex Middle Sea Race 2022 został najlepszy jacht w klasie IRC – „Teasing Machine”. Pierwszym wielokadłubowcem na mecie został „Mana”, a jednokadłubowcem „Leopard 3”. Natomiast w klasyfikacji ORC wygrał „Wild Joe”.

Wyniki Rolex Middle Sea Race 2022

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
2
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ