< Powrót
26
października 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle, mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk / PFN
Rolex Middle Sea Race 2022
Rolex Middle Sea Race 2022 widziany z pokładu „I Love Poland”.

„I Love Poland” i „Sailing Poland” na mecie Rolex Middle Sea Race 2022

Pierwsze polskie jachty ukończyły regaty Rolex Middle Sea Race 2022. „I Love Poland” na metę dotarł we wtorek 25 października o godzinie 17.10, a „Sailing Poland” w środę 26 października o godzinie 3 w nocy.

W trudnych, słabowiatrowych warunkach odbywa się rozpoczęta w sobotę 43. edycja śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race. O ile w zeszłym roku doskonała pogoda pozwoliła o 14 godzin poprawić rekord wyścigu, tak teraz od pierwszych minut utrudnia żeglarzom pokonanie liczącej ponad 600 Mm trasy. Właśnie z powodu braku wiatru trzy z dziewięciu jachtów z polskimi załogami na pokładzie wycofały się z rywalizacji – „Pneuma” ze sternikiem Andrzejem Różyckim, „Xynthia” z Jackiem Podolskim i „Blue Horizon” z Jackiem Chabowskim.

„Bardzo nie lubimy takich sytuacji, ale doszliśmy do wniosku, że dalsze uczestnictwo w tych regatach nie ma już sensu. Prognozy pogody z tych beznadziejnych. Wyż w zasięgu, którego jesteśmy, zaparkował na dobre nad Liparami i wygasił cały wiatr na północ od Sycylii na kolejne dni (nawet nie godziny). Na pozycji, na której podjęliśmy decyzję, mieliśmy przed sobą najkrótszą drogą 442NM i praktycznie nie ma już szans abyśmy w bezpiecznym czasie dotarli do mety. Bezpiecznym, znaczy takim, który pozwoliłby na powrót większości załogi do swoich domów i obowiązków zawodowych w zaplanowanym czasie. Płyniemy teraz na Sycylię i później wrócimy na Maltę.” – poinformowała na Facebooku załoga „Blue Horizon”.

Spośród sześciu pozostałych jachtów dwa już dotarły na metę wyścigu. „I Love Poland” ze sternikiem Grzegorzem Baranowskim dopłynął do Malty we wtorek wieczorem po 3 dniach, 4 godzinach, 50 minutach i 45 sekundach żeglugi. Jacht ukończył regaty jako trzeci jednokadłubowiec i według szacunkowych wyliczeń w klasie IRC Overall zajmuje obecnie 12, a w ORC Overall 11 miejsce.

Rolex Middle Sea Race 2022

Załoga „I Love Poland”.
Fot. Robert Hajduk / PFN

– Tegoroczne regaty to typowy klasyk maltański: było i 20 węzłów, i zero przez długie okresy – mówi Grzegorz Baranowski. – Była więc i szybka jazda, i stanie godzinami w oczekiwaniu na wiatr. To był wyścig, który uczy cierpliwości i pokory do natury. Zrealizowaliśmy, co chcieliśmy. Założenia taktyczne zostały wykonane. Załoga bardzo dobrze się spisała i mimo braku wspólnych treningów stworzyła profesjonalny team.

Dzisiaj w nocy na metę dotarł „Sailing Poland” ze sternikiem Jelmerem van Beekiem. Ukończenie regat zajęło mu 3 dni, 15 godzin i 17 sekund. Jednostka zajmuje aktualnie w IRC Overall 18 lokatę. Ponadto o godzinie 1.27, po 3 dniach, 13 godzinach, 7 minutach i 49 sekundach, regaty ukończył „HYPR”, na którym również płyną polscy żeglarze.

W regatach wciąż walczą cztery polskie jednostki. W piątek rano na metę powinny dotrzeć „Essentia” z Marcinem Sutkowskim i „Scamp 3” z Witoldem Karałowem, w sobotę rano „Fast Forward” z Katarzyną Ostrowską, a w nocy z niedzieli na poniedziałek „Hobart” z Mirosławem Zemke.

Rywalizację można śledzić na trackingu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ