< Powrót
15
września 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
archiwum/Marek Wilczek
gotland

Rozpoczęła się Bitwa o Gotland 2019

20 samotnych żeglarzy stanęło na starcie Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland – Konsal Challenge 2019. W niedzielę 15 września, o godzinie 12 cała stawka wyruszyła z Mariny Przełom w gdańskich Górkach Zachodnich do 500-milowego wyścigu wokół wyspy Gotland. Za kilka dni samotnicy i samotniczki dotrą do mety, którą także wyznaczono w Marinie Przełom.

Wśród ścigających się samotników są trzy żeglarki: Honorata Wąsowicz płynąca na „Isflugenie”, Aleksandra B. Emche na jachcie „TBA” i Joanna Pajkowska na „Caraveli 950”. Na bliźniaczej jednostce – jachcie „Wojownik VIII” (w kategorii Open) ściga się Rafał Moszczyński, który tuż po starcie przewodził stawce. Dla tego żeglarza udział w Bitwie to jeden z etapów przygotowań do samotnego rejsu wokół globu śladami Henryka Jaskuły, w który samotnik wyruszy w listopadzie tego roku.

Po kilkudziesięciu minutach sytuacja się zmieniła. Na czoło wysunął się startujący w klasyfikacji ORC Jacek Chabowski na jachcie „Blue Horizon”.

W chwili startu na Zatoce Gdańskiej wiatr wiał z prędkością ok. 20 węzłów, a prognozy na dalszą część trasy przewidywały okresowy wzrost prędkości z kierunku zachodniego, nawet do 30 węzłów. Pierwsze jachty spodziewane są na mecie w środę 18 września.

Informacje o uczestnikach tegorocznej Bitwy i najświeższe informacje z trasy zamieszczone są na stronie regat. Także tam oraz w aplikacji telefonicznej dostępny jest tracking regat.

Aktualizacja

Po nocnym sztormie, w poniedziałek rano, na trasie regat zostało już tylko 6 jachtów: „Delphia III”, „Blue Horizon”, „Mokotów”, „Quick Livener”, „Oceanna” oraz „Dancing Queen”. W trudnej sytuacji jest wracający do Polski Ryszard Drzymalski na jachcie „Konsal II”. Żeglarz złamał rękę i wezwał pomoc. Niestety, asystujący mu helikopter nie był w stanie go podjąć, dlatego w jego kierunku wysłano statek „Bryza”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ