< Powrót
2
lipca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Marek Waszczuk/Sztorm Grupa
Wojownik
Rafał Moszczyński na pokładzie "Wojownika VIII".

Solo Non Stop Gdynia-Gdynia 2019: „Wojownik VIII” już na wodzie!

Jacht „Wojownik VIII”, którym Rafał Moszczyński wyruszy w samotny rejs non stop dookoła świata, jest już na wodzie. W sobotę 29 czerwca o godzinie 14, w Ustce odbyło się wodowanie i chrzest jednostki.

Matką chrzestną jachtu jest żona skippera Anna Justyna-Moszczyńska, a w uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli budowniczowie jachtu ze Stoczni Caravela w Ustce, ludzie zaangażowani w projekt SoloNonStop2019 i przedstawiciele władz miasta.

– Zostało jeszcze trochę prac wykończeniowych, ale pierwsze wrażenie jest takie, że łódka trzyma się na wodzie bardzo dobrze – ocenia Rafał Moszczyński. – Jest dość lekka, bo jej waga to 2700 kilogramów, czyli poniżej 300 przewidzianych w specyfikacji. Będę płynął sam, a dopuszczalna waga całkowita załogi to 600 kilogramów. Mam więc sporo zapasu, który wykorzystam na doposażenie jachtu w wodę i jedzenie. Mam już wszystko co trzeba, łącznie z żaglami. W najbliższym czasie chcemy dotrzeć do Gdyni i tam rozpocząć testy. Dzieki temu będziemy mogli ocenić, jak łódka spisuje się w ruchu i co trzeba jeszcze poprawić przed startem do wokółziemskiego rejsu.

Rejs ma się rozpocząć w listopadzie tego roku, w Gdyni i będzie hołdem oddanym Henrykowi Jaskule, który na jachcie „Dar Przemyśla” zacumował do nabrzeża portu jachtowego w Gdyni 20 maja 1980 r. Był to koniec trwającego 344 dni rejsu non stop dookoła świata. Jaskuła okrążył glob samotnie jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii.

Rafał Moszczyński zamierza wyruszyć śladami słynnego Polaka. Jak czytamy na stronie internetowej przedsięwzięcia celem wyprawy jest pobicie rekordu prędkości samotnej żeglugi Gdynia – Gdynia trasą przez Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Lewin oraz Przylądek Horn i okrążenie ziemi w 150 dni bez zawijania do portów.

Rafał Moszczyński jest dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw świata w klasie Micro w dywizji Cruiser i Racer (2010, 2011). Zwyciężył również regaty oceanicznych samotników TransAtlantyk 2016. Ma też na koncie udział w regatach samotników Puchar Poloneza 2015. Wielokrotnie zdobywał mistrzowski tytuł i medale Długodystansowych Mistrzostw Polski i Flotowych Mistrzostw Polski. Czterokrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Mikro.

Pomorski Związek Żeglarski objął honorowym patronatem projekt Solo Non Stop. Portal Żeglarski.info sprawuje patronat medialny nad tym projektem.

Strona rejsu

Facebook

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ