< Powrót
15
kwietnia 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Maciej Cylupa
Rybnik

Rybnik PMT Spring Cup: Biało-Czerwoni biorą wszystko!

Polskie załogi zajęły całe podium w zakończonych międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Kuba Padzik i Mateusz Gołaszewski.

Była to już czwarta edycja tej imprezy. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii.

W sobotę 13 kwietnia przy słabym i średnim wietrze oraz przenikliwym zimnie rozegrano 32 wyścigi. Dobrze radziła sobie załoga Szymona Jabłkowskiego prowadząc w tabeli, ale tuż za nimi aż sześć załóg walczyło o kolejne trzy miejsca premiowane awansem do półfinałów. Dobrze spisywali się debiutująca w PMT załoga Danilla Krapivina z Rosji oraz młodzi Włosi Ludovico Mori. Niespodziewanie punkty stracili faworyci, czyli Małecki, Wosiński i wyjątkowo pechowo pływający Toby Austin Fraser z Nowej Zelandii.

W niedzielę 14 kwietnia pogoda dopisała, wyszło słońce i wiatr wzmógł się do 10-15 węzłów. Dzięki temu udało się dokończyć rundę eliminacyjną, czyli 45 wyścigów i rozpocząć półfinały i finały. W pierwszym półfinale Jabłkowski jako zwycięzca eliminacji wybrał Rosjan i był to dobry wybór. W pierwszym zaciętym wyścigu, Krapivin prowadził prawie do mety, jednak Jabłkowski wykorzystał jego błąd na kursie z wiatrem i wpłynął na metę jako pierwszy. W drugim wyścigu Jabłkowski przypieczętował wygrana prowadząc od startu do mety i wygrywając drugi wyścig awansował do finału.

W drugim pófinale spotkały się dwie załogi HRM Racing, czyli doświadczony, utytułowany Wosiński oraz młody, do niedawna członek załogi Jabłkowskiego, Krzysztof Małecki. W pierwszym meczu płynący z karą Wosiński mimo wysiłków nie zdołał wyprzedzić dobrze bezbłędnie żeglujących młodszych kolegów. W drugim wyścigu, kontrolując przebieg wyścigu, załoga Wosińskiego popełnia prosty błąd, wrzucając żagiel do wody, tym samym zatrzymując jacht i oddając prowadzenie Małeckiemu, który bez przeszkód wygrał ten wyścig i awansował do finału.

Mecz o trzecie miejsce to pewna wygrana Wosińskiego, który powetował sobie pechowe pófinały stając na najniższym stopniu podium.

Finał to dwa dramatyczne wyścigi. W pierwszym, w okolicy boi nr 2 obie załogi w skutek silnego szkwału straciły kontrolę nad jachtami. Lepiej z opresji wyszedł Małecki, wyprzedzając Jabłkowskiego i wygrywając pierwszy wyścig. W drugim, Jabłkowski otrzymał karę i mimo przewagi nie udało mu się jej wykonać i utrzymać prowadzenia. W efekcie drugi wyścig i całe regaty wygrał Małecki.

Klasyfikacja Końcowa Rybnik PMT Spring Cup 2019
Krzysztof Małecki – HRMRacing Team
Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
Łukasz Wosiński – HRMRacing Team
Danil Krapivin – CharlieCamp – Rosja
Ludovico Mori – RBYS Match/Team Racing – Włochy
Tomasz Feret – Electrum Sailing Team – SKŻ Powidz
Jens Hartwig – HARTWIG Match Team – Niemcy
Adrianna Osińska – Ada Racing – Dania
Toby Austin-Fraser – Toblataxe Racing – Nowa Zelandia
Michał Brzozowski

Organizatorem regat Rybnik Spring Cup byli MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Obszerną relacje video z przebiegu regat na żywo można odtworzyć na profilu facebookowym Polish Match Tour.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z siedmiu imprez rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ