< Powrót
16
marca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
pya.org.pl
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Samotne oceany, czyli książka o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz

20 marca minie 45 lat od kiedy Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zamknęła pętlę w samotnym rejsie jachtem dookoła świata. Dokonała tego jako pierwsza kobieta w historii. Tego dnia na „Darze Pomorza” odbędzie się wodowanie książki o polskiej żeglarce „Samotne oceany”, której autorką jest Paulina Reiter.

– Podczas wodowania nastąpi także przekazanie do Narodowego Muzeum Morskiego obrazu autorstwa Henryka Baranowskiego przedstawiającego „Mazurka” (jacht, na którym Chojnowska-Liskiewicz odbyła swój legendarny rejs), który Krystyna otrzymała niegdyś od dowódcy Marynarki Wojennej – mówi mąż Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku Wacław Liskiewicz.

Książkę “Samotne oceany” przedstawi jej autorka Paulina Reiter, na co dzień redaktorka “Wysokich Obcasów”. O wadze wyczynu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz opowiedzą również Wacław Liskiewicz i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Na miejscu będzie można kupić książkę i otrzymać dedykację od autorki.

– Książka pani Reiter jest nie tyle o żeglarstwie, ile o osobie – mówi mąż zmarłej w czerwcu 2021 roku Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. – Dla mnie to jest ważne i satysfakcjonujące, że ona w ogóle powstała, bo ten rejs odchodzi trochę w zapomnienie w tym szybko zmieniającym się świecie.

Przypomnijmy zatem: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz 28 marca 1976 roku na jachcie „Mazurek” (skonstruowanym przez jej męża) rozpoczęła w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich samotny rejs dookoła świata. Pożeglowała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i okrążając Afrykę 20 marca 1978 roku – jako pierwsza kobieta w dziejach – zamknęła pętlę rejsu w okolicach Wysp Zielonego Przylądka.

Wodowanie książki „Samotne oceany” nastąpi na pokładzie „Daru Pomorza” w najbliższy poniedziałek, 20 marca 2023 roku o godz. 18. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski i komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku Wacław Liskiewicz.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ