< Powrót
21
marca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

“Samotne oceany” zwodowane na “Darze Pomorza”

Wodowanie książki „Samotne oceany” Pauliny Reiter odbyło się dokładnie 45 lat po tym, jak Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zamknęła pętlę swojego samotnego okołoziemskiego rejsu. Polka zrobiła to jako pierwsza kobieta.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 20 marca 2023 roku na pokładzie „Daru Pomorza”. To jeden z tych żaglowców, które – jak powiedział mąż zmarłej w czerwcu 2021 roku wybitnej żeglarki Wacław Liskiewicz – bardzo lubiła.

Na początku spotkania, które zgromadziło kilkadziesiąt osób, podarował on obraz Henryka Baranowskiego przedstawiający „Mazurka”, czyli jacht na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła świat Narodowemu Muzeum Morskiego. Żeglarka dostała go od ówczesnego dowództwa Marynarki Wojennej po swoim wyczynie.

Spotkanie na „Darze Pomorza” poprowadził znany publicysta morski Aleksander Gosk.

– To nie jest książka o żeglarstwie, ale o człowieku – mówił. – Wymyka się schematowi wielu książkowych biografii słynnych żeglarzy i choćby dlatego warto ją przeczytać.

Głos zabrała też autorka „Samotnych oceanów” Paulina Reiter.

– Szukałam kobiet, które samotnie dokonały czegoś wielkiego – mówiła pracująca na co dzień w „Wysokich Obcasach” autorka. – Nie znałam wcześniej nazwiska pani Krystyny. Nawet kiedy pytałam swoich znajomych, to nie kojarzyli, ale po kilku rozmowach wiedziałam, że chcę o niej napisać. To książka, która mówi o tym, że kobieta też może dokonywać rzeczy wielkich.

Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski podkreślił, że książkę napisała osoba spoza środowiska żeglarskiego i jest to cenne, bo mogła to zrobić z większym dystansem do tej postaci i na nowo ją odkryć dla tych, którzy do tej pory o niej nie słyszeli.

– Była człowiekiem wielowymiarowym – tak mówił o żonie Wacław Liskiewicz. – Skromna, zdystansowana, empatyczna, szczera i uczciwa. I bardzo odważna. Zawsze miała żal do dziennikarzy, kiedy pytali ją po rejsie, „czy się bała” a nie “dlaczego dała radę to zrobić”.

Zgodnie z żeglarską tradycją książka została zwodowana. Matką chrzestną „Samotnych oceanów” została artystka Anna Kędziora.

Książkę „Samotne oceany” Pauliny Reiter wydała Agora. W księgarniach będzie dostępna od środy, 22 marca 2023 roku.

Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski i komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku Wacław Liskiewicz.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ