Maciej Frąckiewicz/pya.org.pl
Uros Kekus Kleva
Wysokiński

Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik zajęli trzecie miejsce w MMŚ klasy 470

Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik zajęli 3. miejsce w rywalizacji załóg mieszanych podczas młodzieżowych mistrzostw świata klasy 470, które w dniach 30 czerwca-7 lipca odbyły się w Portorož na Słowenii.

Na wodach Morza Adriatyckiego u wybrzeży Słowenii odbyły się mistrzostwa świata juniorów w klasie 470. Wystartowało w nich 130 zawodników z 20 krajów, w tym 6 reprezentantów Polski.

Najlepiej z naszych żeglarzy poradziła sobie mieszana załoga, którą tworzyli Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik (CSW Opty Ustka/YKP Gdynia). Polacy w ogólnej klasyfikacji zajęli piętnaste miejsce, ale za to trzecie w gronie załóg mieszanych. To bardzo dobry wynik w kontekście igrzysk olimpijskich, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu. Tam klasą dwuosobową będzie 470 w formule mieszanej. Dwie pierwsze lokaty zajęli Włosi Maria Vittoria Marchesini i Bruno Festo oraz Andrea Tottis i Alice Linussi.

Wśród mężczyzn na dziewiętnastej pozycji występ ukończyli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Na dwudziestej szóstej zatrzymali się ich klubowi koledzy, Marcin Urbański i Maciej Krusiec. Zwyciężyli Włosi Giacomo Ferrari i Giulio Calabro, przed dwiema niemieckimi załogami w składach Daniel Gottlich i Linus Klasen oraz Lucas Schluter i Frederick Eichhorst.

Na podium w kategorii kobiet stanęły Niemki Luise Wanser i Helena WAnser, Francuski Paola Amar i Marine Riou oraz kolejne niemieckie zawodniczki, Theres Dahnke i Birte Winkel.

Wszyscy młodzi Polacy obecni na słoweńskich regatach są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ w klasie 470, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.