< Powrót
17
maja 2021
Tekst:
mat. promocyjne
Zdjęcie:
Gwidon Libera
regaty w Szczecinie

Sezon pełen wrażeń w Szczecinie

Na ten moment czekaliśmy z niecierpliwością. Oficjalnie rozpoczęty w Szczecinie sezon żeglarski zapowiada się bardzo obiecująco. Na miłośników wiatru i wody czekają kursy, szkolenia, rejsy i sportowe zmagania.

Przed nami kilka miesięcy intensywnej pracy i dobrej zabawy. Kalendarz żeglarskich wydarzeń w Szczecinie jest już wypełniony po brzegi, a to dopiero początek sezonu. Szczecińskie przystanie zapełniły się jachtami oraz żeglarzami, którzy planują swoje rejsy.

Pierwszym wydarzeniem, inaugurującym sezon sportowych zmagań będą Regaty o Puchar Magnolii. Patronką regat jest słynna szczecińska „Magnolia” – ponad 50-letni jacht zbudowany w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej. Ta jednomasztowa jednostka typu Vega, której kadłub został wykonany z drewna, jest własnością Miasta Szczecin. Sezon 2020 był ostatnim sezonem „Magnolii” na wodzie, w tym roku nie zostanie już zwodowana, jednak zależy nam na kontynuacji Regat o Puchar Magnolii i tak w dniach 22-23 maja w trzebieskiej marinie będziemy mogli zobaczyć zmagania jachtów jednokadłubowych.

Czerwiec z najmłodszymi

Tydzień później, już na terenie przystani Centrum Żeglarskiego odbędą się flagowe Regaty o Puchar Dnia Dziecka, na które już teraz zapraszamy najmłodsze i najbardziej wytrwałe wilki morskie. W czerwcu w Szczecinie spotkają się także żeglarze z niepełnosprawnościami, dla których zaplanowaliśmy regaty. W Centrum Żeglarskim powstała sekcja dla osób z niepełnosprawnością, którzy żeglują na jachtach Hansa 303 przystosowanych i dedykowanych osobom z dysfunkcją kończyn dolnych. Może na nich żeglować jedna lub dwie osoby, a konstrukcja i obsługa jest tak pomyślana, że łodzie posiadając ciężki miecz są niewywracane.

Wielkie regaty

Największym wydarzeniem tego sezonu będzie oczywiście finał regat the Tall Ships Races. Na przełomie lipca i sierpnia Szczecin po raz kolejny stanie się żeglarską stolicą Europy. Do naszego miasta przypłyną dziesiątki jednostek, które zakończą swoją 6-tygodniową rywalizację na Bałtyku. 31.07.-03.08. – to data, którą każdy z nas powinien wpisać w kalendarz i być wtedy w Szczecinie. Imponujące żaglowce, atrakcje na lądzie, koncerty, wydarzenia towarzyszące sprawiają, że tej imprezy nie można przegapić. Kto raz przyjedzie do Szczecina na zlot wielkich żaglowców, ten zawsze będzie tu wracał. Wały Chrobrego i Łasztownia sprawiają, że Szczecin zmienia się wtedy w tętniące żeglarskim życiem miasto.

3 runda 1 Ligi Żeglarskiej w Szczecinie w 2020 roku.
Fot. Gwidon Libera

Sport na najwyższym poziomie

Nie możemy nie wspomnieć o Polskiej Lidze Żeglarskiej, która zagości na wodach jeziora Dąbie w sierpniu. W ramach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej i I Ligii w szranki staną najlepsi zwodowi żeglarze w kraju. Na sportowe emocje możemy też liczyć w trakcie Polish Match Tour, które będą odbywać się w czerwcu i we wrześniu.

Już tradycją stały się regaty Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 13. Podobnie jak w poprzednich latach do Szczecina pod koniec sierpnie zjadą się najlepsi „optimiściarze” w kraju, którzy będą walczyć o tytuł Mistrza lub Mistrzyni Polski PSKO do lat 13.

Tu nas znajdziecie

To tylko część tego, co będzie się działo w tegorocznym sezonie. Nie zapominajmy o zorganizowanych rejsach, kursach, szkoleniach czy aktywnym wypoczynku dla najmłodszych. Żeglarskie tradycje Szczecina zobowiązują do życia w towarzystwie wody i wiatru.

Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy na stronę Sail Żeglarski Szczecin: sail.szczecin.eu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ