< Powrót
27
sierpnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Daniel Duda

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Daniel Duda

Kapitan żeglugi wielkiej, profesor nauk technicznych i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Daniel Duda to człowiek-instytucja, który z niesłabnącą energią i entuzjazmem wciąż jest aktywny na wielu polach.

Daniel Duda urodził się 14 lipca 1933 roku w Bochni. Uczęszczał tam do szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego. Po maturze wyjechał do Gdyni, gdzie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Morskiej, którą ukończył w 1955 roku. Pływał w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie oraz Polskich Liniach Oceanicznych. W 1963 został kapitanem żeglugi wielkiej.

W 1965 roku Daniel Duda ukończył z tytułem magistra Wydział Morski Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, a cztery lata później na tej uczelni otrzymał stopień doktora. W latach 1966-1969 był kapitanem Portu Gdynia, a następnie został zatrudniony jako dziekan Wydziału Nawigacyjnego w nowoutworzonej Wyższej Szkole Morskiej. Trzy lata później, w 1972 roku Daniel Duda został rektorem uczelni.

Przez trzy kadencje na tym stanowisku doprowadził m.in. do zbudowania statku „Antoni Garnuszewski” i żaglowca „Dar Młodzieży” oraz rozbudowy kampusu o akademiki, laboratoria i planetarium. Powołano w tym czasie także studencki klub żeglarski. Po 1981 roku dalej pracował w Wyższej Szkole Morskiej.

Na przełomie 1989 i 1990 roku został zatrudniony w Instytucie Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej. Ponadto w latach 1990-1998 był dyrektorem pionu inspekcji morskiej w Urzędzie Morskim w Gdyni. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Daniel Duda był także aktywny w pracy społecznej na rzecz żeglarstwa i spraw morskich. W latach 1968-1971 był członkiem zarządu, a w latach 1971-1973 wiceprezesem Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnego Pomorskiego Związku Żeglarskiego). W 1974 roku był członkiem komitetu organizacyjnego i komitetu wykonawczego Operacji Żagiel. W 1993 roku zaś współzałożycielem Sail Training Association Poland. Był również prezesem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Jest członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Oprócz wielu prac naukowych, Daniel Duda napisał także wiele publikacji popularyzujących tematykę morską. Jest autorem lub współautorem m.in. książek „100-lecie >>Daru Pomorza<<”, „Witold Bublewski: szkic biograficzny”, „Komendant białej fregaty”, „Trzeci w wielkiej sztafecie”.

Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa od Akademii Marynarki Wojennej, a w 2021 roku od Uniwersytetu Morskiego. 25 maja 2018 roku zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego przyznał mu Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. Jest też Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ