< Powrót
28
listopada 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Ryszarda Wojnowskiego
Wojnowski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Ryszard Wojnowski

Ma na koncie okrążenie świata i pokonanie Przejść – Północno-Wschodniego i Północno-Zachodniego. I choć Ryszard Wojnowski znany jest głównie z ostatnich osiągnięć, to jego dalekomorskie rejsy zaczęły się w latach 70.

Ryszard Wojnowski urodził się 16 września 1957 roku w Sopocie. Z żeglarstwem zetknął się przez przypadek – w wieku 10 lat podczas przejścia z zuchów do harcerstwa okazało się, że jego drużyna będzie wodna. Konsekwencją tego było związanie się od 1967 roku z Harcerskim Jacht Klubem „Wodnik” w Gdańsku. Od połowy lat 70. uczestniczył w dalszych rejsach harcerskich – m.in. do Rygi i Tallina na „Wodniku” czy Szwecji i Finlandii na „Alfie”.

W latach 1978-1979 Ryszard Wojnowski wziął udział w rejsie jachtu „Alf” do Ameryki Południowej, kierowanym przez Macieja Zarazińskiego. Choć harcerze planowali opłynąć kontynent od południa, a potem wrócić kanałem panamskim, to na przeszkodzie stanęła poważna awaria jachtu – złamanie masztu – która zmusiła ich do zmiany trasy. Ostatecznie rejs „Alfem” trwał 13 miesięcy. Wyprawa do Ameryki Południowej została nagrodzona m.in. II nagrodą Rejs Roku oraz nagrodą Conrada, przyznawaną przez Gdański Okręgowy Związek Żeglarski.

W 1981 roku Ryszard Wojnowski wyjechał do Brazylii, w której mieszkał przez 8 lat. Później przebywał także w Dubaju i Bahrajnie, a do Polski wrócił w 1995 roku. Przez ten czas pływał tylko okazjonalnie. W 2004 roku wrócił do aktywnego żeglarstwa – jako II oficer uczestniczył w rejsie „Panoramy” na Antarktydę, podczas której opłynął przylądek Horn.

Także w 2004 roku kupił jacht „Dana 44”, na którym początkowo pływał po Bałtyku, a potem na dalszych wodach – m.in. Lizbonie, Spitsbergenie, Irlandii. W 2012 roku sprzedał „Danę 44”, a w 2013 roku zaczął pływać na „Lady Danie 44”, który został zbudowany na zamówienie z myślą o pokonaniu Przejścia Północno-Wschodniego.

W latach 2013-2014 odbył na tym jachcie pionierski rejs wokół bieguna północnego. Najpierw jako pierwsza polska jednostka pokonał Przejście Północno-Wschodnie, a rok później Przejście Północno-Zachodnie. W latach 2017-2018, również na „Lady Danie 44”, Ryszard Wojnowski opłynął świat – po wystartowaniu z Gdańska skierował się do Portugalii, a następnie do Ameryki Południowej. Później pokonał Przylądek Horn, skierował na wyspy Oceanii, a później dopłynął na Kamczatkę. Do Polski wrócił Przejściem Północno-Wschodnim.

Ryszard Wojnowski dwukrotnie otrzymywał Nagrodę Honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant – w 2013 roku za pierwsze pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod polską banderą, a rok później za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Lady Dana 44”, zamykające okołobiegunową pętlę. W 2016 roku opłynięcie bieguna północnego zostało nagrodzone tytułem Pomorskiego Rejsu 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W 2018 roku Ryszard Wojnowski otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza Roku 2018 – nagrodę im. Zygfryda „Zygi” Perlickiego” za pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego jachtem „Lady Dana 44” w rejsie dookoła globu. Jest też laureatem Kolosów, czyli nagród przyznawanych podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników w Gdyni, w kategorii Żeglarstwo w 2014 i 2015 roku.

Ryszard Wojnowski zmarł 19 lutego 2024 roku po długiej walce z chorobą nowotworową.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ